Rekord zimna w Polsce... nieoficjalny. IMGW ma jedno "ale"

Media obiegły informacje o rekordowym mrozie w kraju. W Litworowym Kotle w Tatrach termometry wskazały -41,13 stopni Celsjusza. IMGW ogłosiło jednak, że "pomiar ten nie może stanowić podstawy do oficjalnego stwierdzenia o nowym rekordzie zimna dla Polski". Chodzi o standardy Światowej Organizacji Meteorologicznej, których według Instytutu stacja nie spełnia. Ogłaszając rekord, doktor Bartosz Czernecki z poznańskiego UAM zaznaczał z kolei, że obserwacje kryteria WMO spełniają.

2025-02-19, 17:00

Rekord zimna w Polsce... nieoficjalny. IMGW ma jedno "ale"
Rekord zimna nie może zostać uznany za oficjalny - twierdzi IMGW. Foto: Jakuszko_P/Shutterstock & IMGW

IMGW gratuluje. Oficjalnego rekordu jednak nie przyznaje

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej pogratulował w mediach społecznościowych zespołowi, który odpowiada za pracę stacji w Litworowym Kole. Podkreślono, że mamy do czynienia z "wyjątkowym wynikiem". "Były przypuszczenia, że w specyficznych wysokogórskich warunkach termicznych mogą występować rekordowo niskie temperatury - i pomiar z niedzieli na poniedziałek jasno to potwierdził. -41,1°C st. Jest to najniższa temperatura jaką zanotowano w tym miejscu od rozpoczęcia lokalnych obserwacji" - czytamy.

Czytaj także:

Pojawia się jednak problem z ewentualnym uznaniem tego wyniku za oficjalny rekord zimna w kraju. Instytut wskazuje, że aby to móc przyznać takie miano, stacja, na której odnotowano temperaturę, musi spełniać standardy Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO), "jak jest to w przypadku stacji funkcjonujących w sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB". Biorąc pod uwagę ten fakt, podkreślono, "pomiary w Litworowym Kotle nie są reprezentatywne - rekord powinien być częścią długoterminowych, spójnych obserwacji".

REKLAMA

Ekspert: błędy pomiaru wykluczone, stacja mierzy zgodnie ze standardami WMO

Przypomnijmy, że temperaturę (podaną do części setnych) -41,13°C odnotował w Tatrach doktor Bartosz Czernecki z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu. Naukowiec jest odpowiedzialny za projekt badań mrozowisk tatrzańskich "Mrozowiska.pl". Jak wyjaśniał, rezultat potwierdzono instrumentalnie, a na terenie stacji znajdują się dwa urządzenia pomiarowe, których zastosowanie ma wykluczyć wystąpienie ewentualnych błędów lub awarii.

Posłuchaj

Doktor Bartosz Czernecki: większość klimatologów uważa, że dotychczasowy rekord był błędny (Polskie Radio Poznań) 0:15
+
Dodaj do playlisty

Ekspert jest zdania, że stacja "wykonuje pomiary zgodnie ze standardami Światowej Organizacji Meteorologicznej". - Oznacza to, że temperatury mierzone są w osłonie radiacyjnej na wysokości ok. 2 m nad poziomem terenu - wskazał.

- To jest eksperyment Uniwersytetu w Poznaniu i my nie mamy dostępu do tej stacji, to nie jest stacja IMGW. Nie mamy stamtąd pomiarów. Wierzę, że tam taka temperatura wystąpiła, to jest wyjątkowe miejsce w Polsce, natomiast nie mam możliwości komentowania tego, ponieważ to nie są nasze zweryfikowane dane - przekazała w poniedziałek Polskiej Agencji Prasowej synoptyk IMGW Ewa Łapińska odnosząc się do tych informacji.

Posłuchaj

Doktor Czernecki spodziewa się dalszych rekordów (Polskie Radio Poznań) 0:17
+
Dodaj do playlisty

Źródła: IMGW/PAP/Polskie Radio/ms

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej