Sejm za odebraniem immunitetu Romanowskiemu. Chodzi o kolejne zarzuty

Sejm wyraził zgodę na uchylenie immunitetu i areszt wobec byłego wiceministra sprawiedliwości (w rządzie Zjednoczonej Prawicy), a obecnie posła Prawa i Sprawiedliwości Marcina Romanowskiego.

2025-02-20, 22:35

Sejm za odebraniem immunitetu Romanowskiemu. Chodzi o kolejne zarzuty
Marcin Romanowski. Foto: Wojciech Olkusnik/East News

Immunitet Romanowskiego. Posłowie za jego uchyleniem

Za uchyleniem immunitetu głosowało 238 posłów, przeciw było 195. Nikt nie wstrzymał się od głosu. Wniosek poparło 153 posłów KO, 30 posłów Polski 2050, 30 posłów PSL, 19 posłów Lewicy, pięcioro posłów Razem oraz jeden poseł niezrzeszony. Przeciw było 178 posłów PiS, 13 posłów Konfederacji, trzech posłów Wolnych Republikanów oraz jeden poseł PSL (Zbigniew Sosnowski).

Wniosek ma związek z planami prokuratury, która chce postawić Romanowskiemu osiem nowych zarzutów, dotyczących nieprawidłowości w wydatkowaniu pieniędzy Funduszu Sprawiedliwości. W ocenie prokuratury, Romanowski "działając wspólnie i w porozumieniu z ustalonymi osobami, w tym z urzędnikami Ministerstwa Sprawiedliwości, a także działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej" przekazywał projekty ofert do ustalonych urzędników jeszcze przed ich złożeniem w konkursie z Funduszu Sprawiedliwości.

Wcześniej sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała przyjęcie przez Sejm wniosku o uchylenie mu immunitetu. - W pewnym momencie zejdziecie na ziemię - zwróciła się do posłów Prawa i Sprawiedliwości sprawozdawczyni komisji Gabriela Lenartowicz z Koalicji Obywatelskiej.

REKLAMA

Posłuchaj

Gabriela Lenartowicz z KO zwraca się do polityków PiS (Polskie Radio) 0:23
+
Dodaj do playlisty

 

Ucieczka i azyl na Węgrzech

Marcin Romanowski jest ścigany europejskim nakazem aresztowania, od grudnia przebywa na Węgrzech, gdzie otrzymał azyl polityczny. Zarzuty dotyczą m.in. ustawiania konkursów na dotacje z Funduszu Sprawiedliwości. Wniosek o uchylenie mu immunitetu skierował na początku lutego kierownik zespołu śledczego nr 2 Prokuratury Krajowej.

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/PAP/łl

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej