Oprocentowanie kredytów. Tak tłumaczą się banki

Polskie banki mierzą się z zarzutami dotyczącymi wysokiego oprocentowania kredytów w Polsce. O tym, z czego wynika wysokie oprocentowanie powiedział Polskiemu Radiu Tomasz Białek, prezes Związku Banków Polskich.

Andrzej Mandel

Andrzej Mandel

2025-03-28, 17:28

Oprocentowanie kredytów. Tak tłumaczą się banki
Prezes ZBP Tomasz Białek twierdzi, że polskie banki mają niższe marże niż w Niemczech. Dane tego nie potwierdzają. . Foto: Shutterstock/Proxima Studio

Oprocentowanie kredytów zestawiane jest często z wysokimi zyskami sektora bankowego, a do obniżenia marż bankowych lub stóp procentowych wzywają kandydaci na prezydenta, np. Magdalena Biejat czy Szymon Hołownia. 

Prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek powiedział, że marże kredytowe w Polsce są na średnim poziomie unijnym. Dodał, że za wysokie oprocentowanie kredytów odpowiadają wysokie stopy procentowe NBP, które wpływają na wysokość oprocentowania kredytów. Tymczasem marże w Polsce są znacznie niższe między innymi od marż na Węgrzech, w Niemczech i Holandii - powiedział prezes ZBP.

Posłuchaj

Tomasz Białek - Mamy trzecią najwyższą stopę procentową w Unii (Polskie Radio) 0:22
+
Dodaj do playlisty

Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego wynosi 5,75 procent. Tymczasem podstawowa stopa procentowa w strefie euro wynosi 2,5 procent.

Czy marże polskich banków faktycznie są niższe niż te w Niemczech?

Średnia marża bankowa kredytów hipotecznych w Polsce wynosiła w 2024 między 1,5 a 2,5 proc. Stąd oprocentowanie kredytów hipotecznych sięga nawet 9 proc. rocznie. 

REKLAMA

W tym samym czasie, jak wynika z danych EBC i Euribor-rates.eu w Niemczech marże kształtowały się w przedziale 0,5 - 1,5 proc. Taki sam poziom miały marże kredytów hipotecznych w Holandii. Oznacza to, że marże w tych krajach są niższe niż w Polsce. 

Niższy poziom miały też marże kredytów hipotecznych w Czechach, które kształtowały się w przedziale 1-2 proc. 

Podobny do polskiego poziom mają za to marże kredytów hipotecznych w Chorwacji. Wyższy miały marże w Serbii, gdzie kształtują się w przedziale 2 - 4 proc. 

Według danych NBP zysk sektora bankowego w Polsce wyniósł 42 mld złotych i był o ponad 50 proc. wyższy niż rok wcześniej. 

REKLAMA

Czytaj także: 

Źródło: PolskieRadio/EBC/Euribor-rates/AM

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej