Częściowe zaćmienie nad Polską. "Widziałam lekko ugryzione Słońce"
Za nami najważniejsze zjawisko astronomiczne w tym roku. Zaćmienie Słońca cieszyło się w Polsce ogromnym zainteresowaniem. Wspólne oglądanie nieba zorganizowało wiele obserwatoriów astronomicznych, m.in. w Warszawie i innych miastach.
2025-03-29, 15:19
Częściowe zaćmienie słońca nad Polską
Częściowe zaćmienie można było obserwować w sobotę między godzinami 11.50 a 13.09. Zjawisko widoczne było w całej Polsce - pod warunkiem, że w danej lokalizacji nie było zachmurzenia. W zależności od miejsca, tarcza słoneczna była zasłonięta w różnym stopniu - najbardziej w okolicach Szczecina, najmniej - w rejonie Rzeszowa. W Warszawie Księżyc zasłaniał naszą gwiazdę w około ośmiu procentach.
W stolicy dziedziniec obserwatorium astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego zapełnił się młodzieżą, rodzinami z dziećmi i seniorami. Niebo było właściwie bezchmurnie, stąd też częściowe zaćmienie było widać znakomicie. - Widziałam lekko ugryzione Słońce - opowiadała Polskiemu Radiu mieszkanka Warszawy, dzieląc się swoimi odczuciami.

Każdy z zaciekawieniem zadzierał głowę do góry. - Widać było bardzo dobrze. Dzieci były zainteresowane. O to chodziło - dopowiedziała inna mieszkanka stolicy. Zebrani na dziedzińcu chętnie obserwowali zjawisko atmosferyczne przez teleskop. Innym miłośnikom astronomii naukowcy zapewnili okulary ze specjalnym filtrem. W kulminacyjnym momencie Słońce - w zależności od miejsca obserwacji - zasłonięte było nawet w kilkunastu procentach.
Posłuchaj
Lublin. Chmury utrudniły obserwację
REKLAMA
Zaćmienie cieszyło się zainteresowaniem także w innych częściach Polski. Chociażby w Lublinie, gdzie mieszkańcy tłumnie zebrali się na placu Litewskim. - Obserwację zakłóciły jednak chmury, które przed południem pojawiły się na niebie - mówi Polskiemu Radiu Krzysztof Filipski, który na Facebooku prowadzi fanpejdż Gwiezdny Przewodnik. - Rano niebo było bezchmurne. A w czasie zaćmienia pojawiły się chmury, i to w miejscu niekorzystnym, bo zasłoniły Słońce. Tymczasem druga połowa nieba była niebieska - dodaje z dezaprobatą.
Jeden z mieszkańców Lublina oglądał zjawisko przez szkiełko do maski spawalniczej. - Elegancko przez nie widać - zdradza z uśmiechem. - Oglądałam z teleskopu. Obrazy były bardziej widoczne, jaśniejsze. Przez maskę też widać, na zielono, ale nie aż tak - wtóruje jego żona.
Posłuchaj
Okulary, teleskopy i kosmiczne ciastka
- Zaćmienie Słońca jest największym wydarzeniem astronomicznym tego roku - uważa dr Milena Ratajczak z Obserwatorium Astronomicznego Uniwersytetu Warszawskiego. Eksperci jednak podkreślają, że do obserwacji takiego zjawiska należy się właściwie przygotować. Patrzenie na Słońce nieuzbrojonym okiem może popsuć wzrok. Dlatego obserwatoria astronomiczne zorganizowały spotkania dla chętnych, zapewniając okulary lub teleskopy ze specjalistycznym filtrem. Dr Milena Ratajczak nie poleca domowych sposób, ponieważ wszystkie są obarczone ryzykiem uszkodzenia wzroku.

Częściowe zaćmienie Słońca widziane przez okulary z filtrem wygląda jak ugryzione ciastko. Z tej okazji naukowcy z Obserwatorium Astronomicznego UW przygotowali okolicznościowe kosmiczne ciastka, którymi poczęstowali miłośników astronomii.
REKLAMA
Następne takie zjawisko będzie można zaobserwować w Polsce za półtora roku. Wówczas nasza gwiazda ponownie schowa się za Księżycem.
- Gdy mały zasłania dużego. Jak powstają zaćmienia Słońca?
- Uwaga na zaćmienie Słońca. Produkcja energii spadnie
- Zobacz "diamentowy pierścień". Pierwsze takie zdjęcia od czasów misji Apollo
Źródło: Polskie Radio/łł
REKLAMA