Niemcy chwalą Polskę w sprawie migracji. Chodzi o współpracę na granicy
Szefowa niemieckiego MSW podczas oceny polityki migracyjnej swojego gabinetu podkreślała bardzo dobrą współpracę z Polską. Nancy Faeser przyznała, że kontrola migrantów na granicach nie przebiegałaby tak dobrze, gdyby nie wspólne wysiłki służb polskich i niemieckich.
2025-04-01, 14:01
Polsko-niemiecka współpraca na granicy skuteczna
Szefowa MSW Niemiec Nancy Faeser ogłosiła sukces polityki migracyjnej swojego ministerstwa, przy tej okazji podkreślając bardzo dobrą współpracę z Polską. Ministra zaznaczyła, że w ciągu ponad 3 lat pięćdziesiąt tysięcy ludzi zostało zawróconych na granicach, najwięcej na tej z Polską. - Na naszej granicy mamy wspólne zespoły śledcze. Oznacza to, że polscy urzędnicy współpracują z niemieckimi urzędnikami we wspólnych służbach. I to działa bardzo dobrze, w przeciwnym razie nie mielibyśmy tak dobrych wyników - oceniła Nancy Faeser.
Zdecydowana polityka wobec nielegalnych migrantów
Wywodzącą się z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) Nancy Faeser piastuje urząd ministra spraw wewnętrznych od 2021 roku. W swojej polityce migracyjnej była zwolenniczką sprowadzania wykwalifikowanych pracowników i szybszej naturalizacji osób zintegrowanych. Równocześnie Faeser słynie z zaostrzania polityki wobec nielegalnych imigrantów, naciskając na szybkie deportacje osób bez prawa pobytu.
Ministra podkreśla, że w ciągu ponad trzech lat zatrzymanych zostało 2 tysiące przemytników ludzi i udaremniono blisko sto tysięcy wjazdów do Niemiec. O połowę w ciągu dwóch ostatnich lat spadła liczba składanych w Niemczech wniosków azylowych. Również o połowę wzrosła w tym czasie liczba deportacji.
"Przyciąganie talentów" mocną stroną Faeser
W ubiegłym roku w Niemczech złożono ponad 200 tysięcy wniosków azylowych i ponad 350 tysięcy obcokrajowców brało udział w kursach. Nancy Faeser mówiła też, że podczas kierowania przez nią ministerstwem spraw wewnętrznych przyznano niemal dwa razy więcej wiz specjalistom. – Bez nich rynek pracy w Niemczech wyglądałby dużo gorzej – zauważyła szefowa niemieckiego MSW.
REKLAMA
Wybory z lutego. Będą roszady w niemieckim rządzie
Pozycja Faeser w rządzie, który ma przejąć władzę po Wielkanocy, jest niepewna. SPD osiągnęło historycznie niski wynik w wyborach parlamentarnych w lutym tego roku. Z poparciem 16,4 proc. plasuje się na trzecim miejscu, po partii Chrześcijańskich Demokratów (CDU) - 28,6 proc. i prawicowej AFD, która osiągnęła swój najwyższy wynik w historii - 20,8 proc. Chadecy z Friedrichem Merzem na czele rozważają sojusz z Socjalistami, ale skład gabinetu nie jest przesądzony.
REKLAMA