Co dalej z pierwszą elektrownią jądrową w Polsce? Tusk uspokaja

Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej - ogłosił we wtorek premier Donald Tusk.

2025-04-01, 15:50

Co dalej z pierwszą elektrownią jądrową w Polsce? Tusk uspokaja
Donald Tusk przekazał informacje ws. budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Foto: PAP/Paweł Supernak

Co dalej z budową elektrowni jądrowej?

Jak donosi we wtorek "Rzeczpospolita", wraz z końcem marca 2025 r. wygasła umowa na zaprojektowanie elektrowni jądrowej na Pomorzu. Nie podpisano ani nowej umowy, ani umowy pomostowej na czas negocjacji między Polskimi Elektrowniami Jądrowymi a amerykańskim konsorcjum Westinghouse-Bechtel - przekazał dziennik. 

Wszelkie obawy na temat przyszłości elektrowni rozwiał jednak po posiedzeniu rządu premier Donald Tusk. Szef rządu zapewnił, że budowa elektrowni jądrowej nie jest zagrożona. Dodał, że gwarantuje to nowa, pomostowa umowa z Amerykanami, która została dopracowana w tak, że obecnie jest bardziej korzystna dla Polski. Premier podkreślił, że umowa stawia twarde warunki wykonawcy jeśli chodzi o dotrzymywanie terminów, kary umowne i inne kwestie związanych z prowadzeniem tej inwestycji.

Donald Tusk: "Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami"

Szef rządu podkreślił, że prace związane z budową są kontynuowane. Ma ona powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.

- Zakończono negocjacje umowy pomostowej z wykonawcami pierwszej polskiej elektrowni jądrowej (...). Porozumieliśmy się z amerykańskimi partnerami w taki sposób, że ta umowa jest dla nas dużo bardziej korzystna - oznajmił Donald Tusk.

REKLAMA

"Nie chcemy, żeby Polska traciła"

Premier wyjaśnił, że poprzedni rząd wyłączył z negocjacji Prokuratorię Generalną, co - jak zaznaczył - stawiało nas w trudniejszej sytuacji podczas rozmów. Zaznaczył, że inwestycja w elektrownię jądrową to dziesiątki miliardów złotych i powinny być one wydawane racjonalnie.

Czytaj także:

Tusk dodał, że obecnie udało wynegocjować się m.in. terminy i kary za ich niedotrzymanie. - Chcemy mieć dobre relacje a Amerykanami, ale nie chcemy, żeby Polska na tym traciła - podkreślił.

Pierwsza elektrownia jądrowa w Polsce

27 września 2023 r. inwestor i operator elektrowni jądrowej na Pomorzu - spółka Polskie Elektrownie Jądrowe podpisała z konsorcjum Westinghouse-Bechtel umowę na zaprojektowanie pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać na Pomorzu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino.

Kontrakt na usługi projektowe ESC (Engineering Service Contract) przewidywał zaprojektowanie głównych komponentów elektrowni jądrowej: wyspy jądrowej, wyspy turbinowej oraz instalacji towarzyszących. Czas trwania umowy wynosił 18 miesięcy. Umowa zakładała też zaprojektowanie łańcuchów dostaw, wsparcie procesu inwestycyjnego, przygotowanie dokumentacji dla pozwolenia na budowę.

REKLAMA

Elektrownia jądrowa w Polsce. Kiedy budowa?

Pod koniec marca br. prezydent podpisał ustawę, która przewiduje dokapitalizowanie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe kwotą 60,2 mld. Warunkiem dokapitalizowania jest zgoda KE na pomoc publiczną. Wniosek notyfikacyjny rząd wysłał do Brukseli we wrześniu 2024 r, a w grudniu 2024 r. Komisja otworzyła formalne postępowanie notyfikacyjne w sprawie pomocy publicznej dla elektrowni jądrowej.

Czytaj również:

Rząd zakłada, że 30 proc. kosztów budowy zostanie pokryte ze środków własnych inwestora, na które złoży się przewidziane przez ustawę dokapitalizowanie, a 70 proc. - długiem, zaciągniętym w instytucjach finansowych. Pierwsza polska elektrowni jądrowa ma powstać w gminie Choczewo.

Budowa w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino miałaby się zacząć w 2026 roku, pierwszy blok miałby zacząć działać w 2033 roku, a kolejne dwa w ciągu następnych trzech lat. Obecny harmonogram budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej zakłada, że prąd z niej popłynie do sieci w 2036 r. Rozpoczęcie zasadniczej budowy planowane jest w 2028 r., a ukończenie ostatniego z trzech bloków - w 2038 r. 

Źródła: Polskie Radio/PAP/hjzrmb

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej