Elektrownie jądrowe w Polsce. "Dla USA współpraca z naszym krajem to kwestia strategiczna"
Podczas wizyty w USA prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk mieli rozmawiać z Joe Bidenem m.in. także o współpracy w zakresie energetyki jądrowej. Jak wyjaśnił w Polskim Radiu 24 Dominik Brodacki, ekspert ds. energetycznych z Polityka Insight, dla USA "inwestycja w polski atom, czy współpraca z Polską, ma charakter już nie tylko gospodarczy, ale wręcz geopolityczny, strategiczny".
2024-03-13, 22:27
Polska jeszcze przed wyborami zdecydowała, ze dostawcą technologii do elektrowni atomowej na Pomorzu - pierwszej elektrowni w Polsce - będzie amerykańska firma Westinghouse. Po zmianie władzy pojawiły się jednak wątpliwości, czy inwestycja będzie kontynuowana w obecnym kształcie.
Joe Biden miał podczas spotkania z Donaldem Tuskiem i Andrzejem Dudą nie tylko mówić o doniosłości 25. rocznicy obecności Polski w NATO, ale także dyskretnie zasygnalizować, by polski rząd nie wstrzymywał planowanej budowy elektrowni atomowej. W Polskim Radiu 24 o energetyce jądrowej w Polsce mówił Dominik Brodacki.
Gość audycji stwierdził, że sprawa elektrowni w Choczewie na Pomorzu raczej nie powinna nikogo martwić, bo tam Westinghouse już projektuje elektrownię i docelowo ma ją też budować. Problemem może jednak być druga planowana elektrownia jądrowa w kraju.
- Dla niej nie została dotąd wybrana lokalizacja, ani dostawca technologii (...). Tutaj Stany Zjednoczone rywalizują przede wszystkim z Francją. W tym kontekście należy oceniać tę wizytę prezydenta i premiera w Waszyngtonie, że po zmianie władzy w Polsce doszło do wyraźnego zbliżenia Polski i Francji, także na poziomie gospodarczym - mówił Dominik Brodacki.
REKLAMA
Przypomniał, że podczas wizyty Donalda Tuska w Paryżu polski premier mówił z Emmanuelem Macronem o planie podpisania nowego traktatu o współpracy gospodarczej między Polską a Francją, w którym ma być też mowa o energetyce jądrowej.
- Stany Zjednoczone poniekąd poczuły się zaniepokojone, bo dla nich inwestycja w polski atom, czy współpraca z Polską, ma charakter już nie tylko gospodarczy, ale wręcz geopolityczny, strategiczny - wyjaśnił Brodacki.
- Usterka w samolocie prezydenta Andrzeja Dudy. Delegacja wróci z USA zapasową maszyną
- "Nie można odwołać ani powołać ambasadora bez zgody prezydenta". Andrzej Duda o decyzji ministra Sikorskiego
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Posłuchaj
* * *
Audycja: "Temat dnia / Gość PR24"
Prowadzi: Maciej Wolny
Gość: Dominik Brodacki (ekspert ds. energetycznych, Polityka Insight)
Data emisji: 13.03.2024
Godzina emisji: 15.33
PR24/jmo
REKLAMA