Pokochaliśmy ChatGPT. "Polska jest w pierwszej piątce w Europie"

Pod względem korzystania z ChatGPT, Polska znajduje się w ścisłej europejskiej czołówce - oznajmił wiceprezes ds. polityki globalnej OpenAI Chris Lehane, jednocześnie zapowiadając chęć współpracy z polskimi i europejskimi władzami w zakresie rozwoju sztucznej inteligencji.

2025-04-08, 15:47

Pokochaliśmy ChatGPT. "Polska jest w pierwszej piątce w Europie"
Polacy chętnie korzystają z ChatGPT.Foto: PAP/EPA/KEYSTONE/SALVATORE DI NOLFI

ChatGPT. Polska w europejskiej czołówce

Lehane przebywa obecnie w Polsce. W wywiadzie dla "Rzeczpospolitej" relacjonował, że "za około miesiąc" OpenAI planuje zorganizować w Warszawie wydarzenie dla programistów (i przedstawicieli pokrewnych profesji), zwane hackatonem. Zapowiedział też współpracę z polskim ośrodkiem IDEAS. Ponadto, wyjaśniając powody przyjazdu nad Wisłę, wskazał na planowane ogłoszenie "europejskiego planu gospodarczego dotyczącego sztucznej inteligencji".

Wiceprezes OpenAI powiedział, że Polska znajduje się w grupie europejskich liderów, jeśli chodzi o korzystanie z ChatGPT, czyli chatbota opracowanego przez jego firmę. - Pod względem liczby użytkowników naszej technologii jesteście w pierwszej piątce w Europie - podkreślił rozmówca "Rz". Dodał, że w Polsce z chatbota korzystają z reguły ludzie młodzi. - Siedmiu na dziesięciu użytkowników ChatGPT w Polsce ma mniej niż 35 lat. W wielu aspektach jesteście zatem nie tylko motorem gospodarczym dla AI, ale także ważnym liderem myśli - skonkludował Chris Lehane.

Jego zdaniem "Polska jest jednym z wiodących krajów w UE w dyskusji o tym, jak myśleć o tej innowacji z perspektywy budowania narodu czy siły kontynentu". Jednak na pytanie, jak Polska, pełniąca obecnie prezydencję we Wspólnocie, powinna kształtować strategię w kwestii AI, ekspert odparł, że to "premier Donald Tusk będzie podejmował decyzje".

Wpływ AI na gospodarkę

Według szacunków amerykańskich analityków, w ciągu dekady "AI może przyczynić się do wzrostu PKB [USA - red.] o blisko 18 proc.". Lehane nadmienił, że polskie władze są świadome potencjału sztucznej inteligencji w kontekście ekonomicznym. - Myślicie, jak wykorzystać AI (rozumiejąc, że jest to technologia, podobna do elektryczności, budująca naród), aby odnieść sukces jako kraj wchodzący w erę inteligencji - powiedział "Rz" wiceprezes Open AI.

REKLAMA

Czytaj także:

Jak wykorzystać potencjał? Wskazówki wiceszefa OpenAI

Jednocześnie podkreślił, że aby potencjał, jaki drzemie w sztucznej inteligencji, został w pełni wykorzystany, muszą zostać spełnione trzy zasadnicze warunki. Otóż w jego ocenie Europa powinna:

  • zadbać o odpowiednią infrastrukturę AI, obejmującą "chipy, energię, dane i pulę talentów",
  • ustanowić regulacje prawne, które powinny być "proste i zrozumiałe",
  • postawić na edukację w dziedzinie AI (od najmłodszych lat).

- Im szybciej dzieci oswoją się z tą technologią i zdobędą niezbędne umiejętności, tym lepiej dla nich. Trzeba zastanowić się, jak włączyć AI do systemu edukacji od dość wczesnego etapu - zaznaczył Chris Lehane.

Czytaj także:

Źródło: "Rzeczpospolita"/łl/kor

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej