Koniec pewnej epoki. W Warszawie będą tylko żółte karetki
Warszawskie pogotowie otrzymało 12 nowych, żółtych karetek. Białe ambulanse na dobre znikną ze stołecznych ulic. Nowe pojazdy są wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt dostępny w Europie.
2025-04-09, 16:22
Nowe karetki w Warszawskim pogotowiu
Mieszkańcy zdążyli się już przyzwyczaić do białych karetek. Poruszały się one po warszawskich ulicach przez kilkadziesiąt lat. W środę stołeczne pogotowie otrzymało nowe - żółte pojazdy. Zmiany karetek nie są jednak rzadkością. Wystarczy spojrzeć na dystanse, które pokonują w ciągu roku. W przypadku pojazdów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego "Meditrans" SPZOZ w Warszawie jest to ok. 3,8 mln kilometrów. Stąd wymiany następują dość regularnie.
- Uroczystość przekazania ambulansów zamyka pewien okres w 128-letniej historii Pogotowia Ratunkowego w Warszawie. Z systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego w naszym rejonie operacyjnym na wieczną emeryturę bezpowrotnie odchodzą wysłużone ambulanse w kolorze białym, które towarzyszyły nam przez kilkadziesiąt lat. Od dzisiaj w naszym rejonie operacyjnym pracują wyłącznie żółte ZRM – w zasadzie pojazdy wyprodukowane na bazie samochodu Volkswagen Crafter. Najstarszy ambulans ma 4 lata, najmłodszy miesiąc - przekazał dyrektor "Meditrans" dr n. o zdr. Karol Bielski.
Najmłodszy tabor w Europie
Pojazdy są wyposażone m.in. w nosze elektryczne oraz urządzenie do dezynfekcji powietrza i powierzchni karetek. Zakupione zostały ze środków własnych za kwotę 8 mln zł. Trafią do takich dzielnic, jak Wola, Ochota, Ursynów, Bemowo, Białołęka, Ujazdów, Mokotów, Targówek, a także do Pruszkowa, Otwocka i Piaseczna.
Mieszkańcy Warszawy mają do dyspozycji 90 zespołów ratownictwa medycznego operujących na 41 stacjach wyczekiwania. - Dodatkowo jesteśmy pionierami, gdyż jako pierwsi w Polsce spełniliśmy wymogi rozporządzenia ministra zdrowia z 2023 roku, które nakłada na dysponentów obowiązek wprowadzenia do systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne ambulansów w kolorze żółtym do 31 grudnia 2030 roku - poinformował rzecznik "Meditrans" Piotr Owczarski. Dla warszawskiego pogotowia to zdecydowanie krok naprzód. Polska stolica dysponuje w tej chwili najmłodszym taborem w całej Europie.
REKLAMA
- Napad szału z metalową rurą na pogotowiu. Ratownicy sobie poradzili
- Agresywny pacjent rzucił się na ratowników i lekarzy. Ranił kilka osób
- Paralizatory dla ratowników? Wiceminister zdrowia: istotne jest zaostrzenie kar
Źródło: PAP/egz
REKLAMA