Wiele szkół i przedszkoli do likwidacji na Podkarpaciu. Zapadła decyzja
Podkarpacki kurator oświaty podjął decyzję o zamknięciu 27 placówek oświatowych, w tym szkół i przedszkoli. Wnioski o likwidację złożyły samorządy. Siedem z nich zostało odrzuconych.
2025-04-11, 13:40
Podkarpacie. Blisko 30 placówek do likwidacji
O sprawie poinformował portal Nowiny24.pl. Wśród placówek przeznaczonych do zamknięcia największą grupę, bo aż 15, stanowią szkoły. Mowa o następujących placówkach:
- Technikum i Liceum w Sieniawie,
- Technikum nr 1 w Oleszycach,
- Filii Publicznej Szkoły ZS Przedmieście Dubieckie w Drohobyczce,
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Lutczy,
- SP w Gwoźnicy Dolnej,
- SP z oddziałem przedszkolnym w Myczkowcach,
- SP z oddziałem przedszkolnym w Zawozie,
- SP w Korzenicy,
- Szkoła Policealna nr 5 CKU Nr 1 w Przemyślu,
- SP w Chotyńcu,
- SP w Desznicy,
- SP w Wylewie,
- SP wraz z Oddziałem Przedszkolnym w Pisarowcach,
- Filialna SP w Załużu,
- SP w Hermanowicach.
Likwidacja nie ominie także przedszkoli:
- w Lutowiskach,
- Wetlinie,
- Pisarowcach,
- Widaczu,
- Wrocance,
- Zalesiu,
- Srogowie Górnym.
Przedmiot sprawy stanowi także zamknięcie Samodzielnego Schroniska Młodzieżowego w Wetlinie, Schroniska Młodzieżowego w Lutowiskach. A także Biblioteki Publicznej w Dębicy.
Powody likwidacji
"Najczęstszą przyczyną likwidacji szkół jest zbyt mała liczba uczniów" - czytamy. Jak wskazują Nowiny24.pl, innymi (w dalszej kolejności) przyczynami likwidacji są "znikome zainteresowanie ofertą placówki, słabe prognozy demograficzne, wysokie koszty utrzymania szkoły, zakończenie kształcenia przez ostatnich absolwentów w roku szkolnym 2024/2025 czy uporządkowanie stanu prawnego do stanu faktycznego (szkoła formalnie istnieje, chociaż nie prowadzi kształcenia)".
REKLAMA
Do wspomnianej szkoły w Lutczy, liczącej osiem klas, uczęszcza zaledwie 28 uczniów. - Często lekcje są łączone, co wiąże się z niskim poziomem edukacji. Nie ma co ukrywać, że decydują finanse. W Lutczy jest jeszcze inna szkoła oddalona o 2 km i do niej będziemy dowozić uczniów z tej likwidowanej - powiedział Nowinom24.pl Eryk Trojanowski, wójt gminy Niebylec.
Odrzucone wnioski do ponownego rozpatrzenia
Kurator odmówił samorządom zamknięcia siedmiu placówek, przeważnie argumentując swoją decyzją niedostatecznymi konsultacjami społecznymi. Chodzi o następujące placówki:
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Brzezinach-Berdechowie,
- SP w Domatkowie,
- SP w Jaszczurowej,
- SP w Wólce Hyżneńskiej.
Gmina Hyżne nie kryje rozczarowania. Odwołała się od decyzji kuratora do resortu edukacji, a ten nakazał kuratorium ponowne rozpatrzenie odrzuconego wniosku. W szkole w Wólce Hyżnieńskiej jest więcej nauczycieli (20) niż uczniów (12). - Jakikolwiek rachunek ekonomiczny nie ma sensu. Dopłacamy do tej placówki 1,5 mln zł rocznie, na co nas już nie stać - powiedział portalowi Nowiny24.pl wójt gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta.
- Dentyści, położne i fizjoterapeuci w szkołach. Nowy przedmiot już od września
- MEN bierze się za wagarowiczów. "To ewenement na skalę światową"
Źródło: Nowiny24.pl
REKLAMA