Nagły zwrot w czasie majówki. Temperatury spadną niemal do zera

Początek długiego weekendu majowego będzie obiecujący, choć od piątku, skądinąd najcieplejszego dnia w tym tygodniu, zaczną się pierwsze zawirowania. Mowa jest o deszczu i burzach. Z kolei od 3 maja do Polski zaczną napływać masy chłodniejszego powietrza. Szczególnie w niedzielę należy pamiętać o cieplejszej odzieży.

2025-04-29, 17:30

Nagły zwrot w czasie majówki. Temperatury spadną niemal do zera
Mapa anomalii temperatury. Prognoza na niedzielę. Foto: wxcharts.com/screen

Poprawa pogody przed majówką

Początek długiego weekendu będzie ciepły i pogodny. Już środa, ostatni dzień kwietnia, będzie zwiastować iście wiosenną aurę. Wprawdzie w nocy z wtorku na środę lokalnie może pojawić się zachmurzenie (miejscami duże), a także mgły, ograniczające widoczność do 200 metrów, to w ciągu dnia będzie pogodnie. Jedynie na Wybrzeżu spodziewane są przelotne opady. Termometry w większości regionów pokażą 20-22 stopnie Celsjusza. Chłodniej będzie na północy, północnym wschodzie i obszarach podgórskich - tam prognozowane są wartości rzędu 14-19 stopni.

Kolejnej nocy temperatura na przeważającym obszarze wyniesie 7-9 stopni Celsjusza. Choć na północnym-wschodzie spadnie do 2-3 stopni. Na Warmii i Mazurach (tam do 4 stopni) mogą wystąpić przelotne opady deszczu.

Początek majówki jak marzenie

W czwartek, czyli w pierwszy dzień majówki, będzie pogodnie i - w całej Polsce - bezdeszczowo. Najcieplej będzie na południu i zachodzie kraju - w graniach 20-22 stopni, a lokalnie - na krańcach zachodnich - nawet do 24 stopni. W północnej, centralnej i wschodniej części Polski będzie nieco chłodniej, choć nadal ciepło - przeważnie 17-18 stopni. Najchłodniej będzie na Suwalszczyźnie (do 13 stopni).

Dzień Flagi najcieplejszy, ale z deszczem i burzami

W piątek 2 maja termometry na przeważającym obszarze wskażą powyżej 20 stopni Celsjusza, a na zachodzie - nawet do 25-26 stopni. Na Podlasiu, Warmii i Mazurach, w Pomorskiem oraz Zachodniopomorskiem (w powiatach wschodnich) temperatura maksymalna wyniesie do 20 stopni. Najchłodniej (do 18 stopni) będzie na Suwalszczyźnie i w rejonach podgórskich.

REKLAMA

Będzie to najcieplejszy dzień długiego weekendu. Humory urlopowiczów mogą jednak zepsuć deszczowe chmury, które spowiją niebo nad większą częścią Polski. Pogodnie przez cały dzień będzie w województwach:

  • śląskim
  • małopolskim
  • podkarpackim
  • lubelskim
  • świętokrzyskim 

Na pozostałym obszarze wystąpią opady. W wielu regionach będą one przelotne, ale gdzieniegdzie - jak przykładowo na północy - może mocniej popadać. - Spadnie około 10 litrów na metr kwadratowy - powiedział w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Michał Kowalczuk, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. W niektórych regionach przewidywane są także burze. Mowa o następujących województwach:

  • kujawsko-pomorskim
  • łódzkim
  • wielkopolskim
  • lubuskim (powiaty południowe)

Mapa pogodowa IMGW. Prognoza na piątek Mapa pogodowa IMGW. Prognoza na piątek

Zwiastun ochłodzenia

W sobotę 3 maja, w którą będziemy obchodzić Święto Konstytucji, od zachodu zaczną nadchodzić chłodniejsze masy powietrza. W Polsce południowo-zachodniej temperatura utrzyma się jeszcze w okolicach 20-21 stopni, ale już na krańcach zachodnich spadnie z wspomnianych 25-26 do 17-18 stopni. Podobne wartości będą występowały w centralnej Polsce i na Lubelszczyźnie.

REKLAMA

Najcieplej będzie na południu. Na Śląsku, w Małopolsce, w Świętokrzyskiem oraz na Podkarpaciu temperatury wyniosą ok. 21-22 stopni - będzie tam jednak burzowo. Najchłodniej zaś będzie na Suwalszczyźnie (do 12 stopni), na Warmii i Mazurach oraz nad morzem (do 15 stopni). Na Suwalszczyźnie mogą pojawić się intensywne opady deszczu.

Uderzenie chłodu. Miejscami 

W niedzielę nadejdzie znaczące ochłodzenie. Na przeważającym obszarze kraju, temperatura w ciągu dnia nie przekroczy 13-14 stopni Celsjusza. Nieco cieplej będzie na zachodzie i południu (15-16 stopni). Ale już w północno-wschodniej Polsce temperatura wyniesie około 9-10 stopni. Na północy, w centrum i na wschodzie pojawią się opady deszczu.


Minimalna temperatura w nocy. Mapa IMGW Minimalna temperatura w nocy. Mapa IMGW

Z kolei minimalna temperatura powietrza w nocy wyniesie 1-2 stopnie na Warmii i Mazurach i w rejonie podgórskim. Na pozostałym obszarze będzie (minimalnie) od 3 do 7-8 stopni. Podobne temperatury utrzymają się także na początku przyszłego tygodnia, a w kotlinach w rejonach podgórskich mogą pojawić się nawet przymrozki.

Czytaj także:

Źródła: PolskieRadio24.pl/IMGW/łl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej