Gdzie do lekarza 1 i 3 maja? ZUS przypomina godziny otwarcia

Majówka trwa w najlepsze. W tym roku jest wyjątkowo długa, trwa cztery dni. Co jednak jeśli podupadniemy na zdrowiu i wypadnie nam pilna potrzeba pójścia do lekarza? Oto odpowiedź.

2025-05-01, 12:02

Gdzie do lekarza 1 i 3 maja? ZUS przypomina godziny otwarcia
Pacjenci oczekujący w przychodni lekarskiej. Foto: Eryk Stawiński/East News

Gdzie do lekarza w majówkę?

Jak to wygląda w poszczególne dni? Gdzie możemy udać się do lekarza?

  • 1 maja 2025najbliższa placówka nocna i świąteczna opieka zdrowotna (czynna przez całą dobę);
  • 2 maja 2025 - poradnie POZ działające od godziny 8.00 do godziny 18.00;
  • 3 maja 2025 - najbliższa placówka nocna i świąteczna opieka zdrowotna (czynna przez całą dobę);
  • 4 maja 2025 - najbliższa placówka nocna i świąteczna opieka zdrowotna (czynna przez całą dobę).

Jak działa nocna i świąteczna opieka zdrowotna? Podobnie jak POZ. Dyżurujący lekarz udzieli porady w warunkach ambulatoryjnych i telefonicznie. W medycznie uzasadnionych przypadkach również w domu pacjenta. Pomoc pielęgniarki można uzyskać w przychodni lub w ramach wizyty domowej.

Z pomocy lekarza i pielęgniarki pacjent skorzysta w razie nagłego zachorowania, pogorszenia stanu zdrowia - gdy nie ma objawów sugerujących bezpośrednie zagrożenie życia, istotnego uszczerbku na zdrowiu, gdy zastosowane środki domowe lub leki dostępne bez recepty nie przyniosły spodziewanej poprawy. A także gdy zachodzi obawa, że oczekiwanie na otwarcie przychodni podstawowej opieki zdrowotnej może znacząco niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia.

Placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej działają w godzinach 18.00-8.00 od poniedziałku do piątku, a przez całą dobę - w soboty, niedziele i w dni ustawowo wolne od pracy.

REKLAMA

Aby skorzystać z pomocy, należy zgłosić się do dowolnej, najbliższej miejscu zamieszkania lub pobytu placówki nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.

Nie potrzeba rejestracji i skierowania

Wizyty nie trzeba rezerwować, niepotrzebne jest skierowanie. Pomoc udzielana jest bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. W ramach porady pacjent może otrzymać zwolnienie lekarskie i e-receptę. Adresy placówek można znaleźć w tym miejscu.

W razie zagrożenia zdrowia lub życia pomocy udzielają izby przyjęć i szpitalne oddziały ratunkowe (SOR). Pomagają one osobom w stanach ciężkich (np. wypadek, uraz, zatrucie, krwawienie z przewodu pokarmowego lub dróg moczowych), których następstwem może być poważne uszkodzenie funkcji organizmu lub utrata życia. Więcej informacji pod tym adresem.

REKLAMA

Ważne numery

W razie bezpośredniego nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy wezwać zespół ratownictwa medycznego (numery 112 lub 999).

Czytaj także:

Źródło: PAP/pb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej