Egzamin ósmoklasisty z polskiego. "To może się pojawić. Lepiej się przygotuj"
13 maja 2025 roku ósmoklasiści zaczną pisać egzamin z języka polskiego. Co będzie na egzaminie? O ostatnie porady dla uczniów zapytaliśmy warszawskiego polonistę i egzaminatora Rafała Filipskiego.

Jacek Puciato
2025-05-12, 09:24
Arkusz egzaminacyjny z języka polskiego składa się z dwóch części. W pierwszej znajdą się przede wszystkim zadania oparte wokół dwóch tekstów (literackich i nieliterackich) zamieszczonych w arkuszu. Część druga to miejsce na wypracowanie – uczeń będzie musiał napisać pracę na jeden z dwóch proponowanych w arkuszu tematów.
Podkreślać to, co ważne
Jaka powinna być strategia pracy z tekstem? – Po pierwsze, czytać bardzo uważnie polecenia – przypominał w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl Rafał Filipski, nauczyciel języka polskiego, glottodydaktyk, kulturoznawca, tutor i egzaminator. – Po drugie, zwracać uwagę na wszystkie wymagania (na przykład: "uzasadnij swoją odpowiedź", "podaj dwa przykłady", "odwołaj się do ilustracji i tekstu").
Rafał Filipski radził również uczniom, by podkreślali i zaznaczali najważniejsze fragmenty w tekście, zarówno literackim, jak i nieliterackim. – To pomoże Wam szybciej znaleźć potrzebne informacje. I nie zgadujcie odpowiedzi. Opierajcie się zawsze na treści tekstu lub własnej wiedzy z lektur – mówił.
Mickiewicz, a może Sienkiewicz?
Lista lektur obowiązkowych, których znajomość treści i problematyki jest wymagana na tegorocznym egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego, liczy kilkanaście pozycji. Które z nich pojawią się w arkuszu egzaminacyjnym? Odpowiedź na to pytania poznamy już 13 maja.
REKLAMA
– Myślę, że w tym roku warto zwrócić szczególną uwagę na dwie lektury: "Dziady cz. II" Adama Mickiewicza i "Latarnika" Henryka Sienkiewicza – mówił Rafał Filipski. – Należy pamiętać, aby dobrze znać treść lektury obowiązkowych, głównych bohaterów, najważniejsze wydarzenia oraz przesłanie tych utworów. Często pojawiają się także pytania o motywy (np. tęsknota, patriotyzm, świat nadprzyrodzony).
Jak napisać przemówienie?
Na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego wraca, po kilku latach przerwy, druga (obok rozprawki) forma wypowiedzi pisemnej o charakterze argumentacyjnym. Na nią również lepiej się przygotować.
- W miejsce rozprawki w tym roku może pojawić się przemówienie – podkreślał warszawski polonista. – Warto pamiętać, że przemówienie ma charakter wystąpienia publicznego. Ważne są: wstęp (przywitanie), rozwinięcie (przedstawienie sprawy, argumenty) i zakończenie (podsumowanie, apel do słuchaczy, podziękowanie za wysłuchanie). W przemówieniu mile widziane są zwroty do odbiorcy, np. "Szanowni Państwo", "Drodzy Koledzy i Drogie Koleżanki".
Nasz rozmówca zaznaczał również, jak ważne jest w przypadku przemówienia stosowanie emocjonalnego języka, pytań retorycznych, zaangażowanego tonu wypowiedzi.
REKLAMA
Pamiętaj o pięciu elementach
Co do krótkich form wypowiedzi pisemnej, w tym roku – przewidywał Rafał Filipski - najprawdopodobniej pojawi się ogłoszenie. – Zawiera ono pięć elementów: kto ogłasza, co ogłasza, dla kogo skierowane jest ogłoszenie, gdzie i kiedy się odbywa – przypominał. – Musi być krótkie, konkretne i czytelne.
Warto rzecz jasna nie zapominać o drugiej, pojawiającej się na poprzednich egzaminach formie użytkowej, jaką jest zaproszenie.
Uwierzcie w swoje umiejętności!
Co ponadto? – Trzeba pamiętać o umiejętnym zarządzaniu czasem. Najpierw zrobić zadania zamknięte, potem przejść do tych wymagających dłuższej odpowiedzi. W tym roku czas został wydłużony dla wszystkich – podkreślał polonista.
Jakich rad dla ósmoklasistów udzielił jeszcze nauczyciel? – Sprawdźcie swoje odpowiedzi. Zostawcie sobie czas na poprawki. Piszcie starannie i czytelnie, by egzaminator mógł odczytać Wasze odpowiedzi. I nie panikujcie – egzamin to sprawdzian wiedzy, którą już posiadacie. Dlatego uwierzcie w siebie i swoje umiejętności!
REKLAMA
Źródło: Polskie Radio
REKLAMA