Nawrocki o kamienicy w Warszawie. Trzaskowski: jak zwykle manipulacje
Popierany przez PiS Karol Nawrocki uderzył w Rafała Trzaskowskiego pytaniem o jedną z warszawskich kamienic. - Jak zwykle pan manipuluje - odpowiedział mu kandydat KO i prezydent stolicy.
2025-05-12, 21:47
Debata prezydencka 2025
W poniedziałek o godzinie 20.00 w studiu TVP rozpoczęła się ostatnia debata przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się już w najbliższą niedzielę 18 maja br. Podczas rundy, w której poszczególni kandydaci zadają sobie nawzajem pytania, kandydat popierany przez PiS Karol Nawrocki zwrócił się do kandydata Koalicji Obywatelskiej i prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
Polityk nawiązał do sprawy kamienicy przy ulicy Marszałkowskiej 66 w Warszawie. - Czy w pana emocji społecznej mieści się także składanie pozwu eksmisyjnego do rodziców sześcioletniego dziecka i do tego sześcioletniego dziecka? I czemu miasto Warszawa chce poddać eksmisji mundurowych i ich sześcioletnie dziecko? Czy nie przeszło Panu przez głowę, że może warto byłoby im pomóc kosztem gipsowego jaja, które postawił Pan w Warszawie, które kosztowało 250 tysięcy złotych? - pytał, nawiązując do trzyosobowej rodziny - lokatorów, którzy mieli dostać wspomniany pozew o eksmisję.
Nawrocki zaatakował Trzaskowskiego. Prezydent stolicy odpowiada
- Jak zwykle pan manipuluje, ponieważ to sądy podejmują tego typu decyzje - odpowiedział Rafał Trzaskowski. - Natomiast jeżeli chodzi o politykę mieszkaniową, to ja ją kompletnie zmieniłem. Wie pan, jak? Przede wszystkim w Warszawie nie sprzedajemy mieszkań z bonifikatą komunalnych, żeby nie było przekrętów takich, jak z pana udziałem - ripostował, znów podnosząc sprawę mieszkania Karola Nawrockiego.
Trzaskowski do Nawrockiego: "Decyzjo pana prezesa"
- To pana radni PiS-owcy próbowali właśnie znowu wrócić do bonifikat - kontynuował. Wówczas Nawrocki wszedł mu zdanie twierdząc, że "nie jest członkiem PiS". - Niech pan sobie żartów nie robi, "decyzjo pana prezesa" - ironizował Trzaskowski.
REKLAMA
- Druga kwestia to kwestia reprywatyzacji. Otóż za moich rządów nie oddaliśmy ani jednego mieszkania, wbrew temu, co pan mówi. I remontujemy pustostany. Rozwijamy naszą bazę, jeżeli chodzi o mieszkania komunalne. W końcu czwarta bardzo ważna rzecz: nie sprzedajemy mieszkań, chyba że jest sytuacja ekstremalna i wtedy dajemy mieszkania zastępcze - wymieniał kandydat KO.
- A za eksmisje odpowiadają sądy. I tych w Warszawie nie ma na bruk (decyzji - red.) od wielu, wielu lat. I nie ma tych wszystkich decyzji, które mogłyby powodować właśnie takie zachowania, jakie są pana udziałem. Pan tutaj nie zaciemnia sytuacji - skwitował Trzaskowski.
Warszawa. Sprawa kamienicy na Marszałkowskiej
Przypomnijmy bowiem, że pod koniec kwietnia "Gazeta Wyborcza" informowała, iż budynek został wykwaterowany ze względu na zły stan techniczny. "Mówiąc precyzyjniej: sprzedane ma zostać 42 z 43 mieszkań, bo jedno ktoś kiedyś zdążył wykupić. Cenę wywoławczą ustalono na 31 mln zł." - pisała z kolei w artykule z 8 maja br. warszawska "Wyborcza". Sprawę kamienicy chętnie wykorzystują w kampanii politycy PiS.
REKLAMA
9 maja br. do kwestii tej odniósł się też sam Urząd Miasta Warszawy. Instytucja zamieściła komunikat, w którym wskazano, że "w sprawie budynku przy ul. Marszałkowskiej 66 krąży wiele nieprawdziwych informacji".
- Dwa scenariusze II tury. Nowy sondaż prezydencki dla Polskiego Radia 24
- Najnowszy sondaż prezydencki dla Polskiego Radia 24. Wybory za 6 dni
- Emocje wokół debaty prezydenckiej. TVP i sztaby zabierają głos
"Twierdzenia o powrocie dzikiej reprywatyzacji są fałszywe, ponieważ Marszałkowska 66 nie ma nic wspólnego z reprywatyzacją. Sprawa zgłoszonych do nieruchomości roszczeń została zakończona wyrokiem NSA (Naczelnego Sądu Administracyjnego - red.) w 2019 r. i nieruchomość nie została zwrócona. Po drugie, procedura sprzedaży nie jest zakończona, ponieważ nie zostały jeszcze wydane ostateczne decyzje i prezydent nie ogłosił przetargu" - wyjaśniono.
"Procedura sprzedaży nieruchomości musi odbywać się zgodnie z bardzo szczegółowym przepisami i w pełni transparentnie (tryb zbywania nieruchomości publicznych reguluje ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami, natomiast zasady dotyczące zbywania nieruchomości lub ich części, stanowiących własność m.st. Warszawy zostały doprecyzowane poprzez uchwałę nr XXVIII/534/2004 Rady m.st. Warszawy z dnia 15 kwietnia 2004 r. w sprawie zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości m.st. Warszawy oraz ich wydzierżawiania lub najmu na okres dłuższy niż trzy lata)" - mogliśmy przeczytać w zamieszczonym komunikacie.
Źródła: PolskieRadio24.pl/Gazeta Wyborcza/hjzrmb
REKLAMA
REKLAMA