Trzaskowski walczy o głosy. Rozmowa ze Sławomirem Mentzenem

Rafał Trzaskowski rozmawiał w sobotę ze Sławomirem Mentzenem. Było to drugie ze spotkań z kandydatami, które zapowiedział wcześniej lider Konfederacji. Kandydat KO nie podpisał deklaracji, choć zgodził się z częścią zawartych w niej punktów.

2025-05-24, 19:04

Trzaskowski walczy o głosy. Rozmowa ze Sławomirem Mentzenem
Rafał Trzaskowski walczy o głosy w drugiej turze. Foto: screen/youtube

"Szybkie strzały" Mentzena

Kandydat Konfederacji pytał m.in. o słowa Trzaskowskiego, który powiedział kiedyś, że "najgorsze, co może się zdarzyć, to premier i prezydent z jednej partii". - Czy pan to podtrzymuje? - zapytał Mentzen. 

- Nie, dlatego że sytuacja jest zupełnie inna. Andrzej Duda podpisuje wszystko, co mu Kaczyński daje do podpisu, a ja nie będę podpisywał wszystkiego - stwierdził Trzaskowski. Stwierdził także, że jest m.in. za likwidacją TVP Info, ponieważ kolejna władza populistyczna będzie chciała "wykorzystywać stację jako tubę". 

Kandydat KO został również zapytany o swój ewentualny udział w tegorocznym Marszu Niepodległości. - Pójdzie pan ze mną? Pójdziemy wszyscy? - pytał Mentzena. - Mam nadzieję, że wszyscy będziemy mogli pójść - stwierdził. 

"Wstyd mi przed wyborcami, kiedy przypomnę sobie, jak wiele obietnic z kampanii parlamentarnej nie zostało zrealizowanych" - brzmiało kolejne pytanie. - Chciałbym, żeby było szybciej, ale nie jest mi wstyd, bo duża część została wprowadzona w życie i jest przyspieszenie - ocenił kandydat KO. 

REKLAMA

Posłuchaj

Trzaskowski o obietnicach z kampanii parlamentarnej 0:17
+
Dodaj do playlisty

Deklaracja programowa. Mentzen zapytał o poszczególne punkty

Następnie Sławomir Mentzen przeszedł do omówienia ośmiu punktów, które zostały zawarte w deklaracji, przygotowanej do podpisania dla obu kandydatów. W czasie konferencji w Sejmie Mentzen przekazał, że brzmią one następująco: 

  • Nie podpiszę żadnej ustawy, która podnosi istniejące podatki, składki, opłaty lub wprowadza nowe obciążenia fiskalne
  • Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej obrót gotówkowy i będę stał na straży polskiego złotego
  • Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej swobodę wyrażania poglądów, zgodnych z polską Konstytucją
  • Nie pozwolę na wysłanie polskich żołnierzy na terytorium Ukrainy
  • Nie podpiszę ustawy w sprawie ratyfikacji akcesji Ukrainy do NATO
  • Nie podpiszę żadnej ustawy ograniczającej dostęp Polaków do broni
  • Nie zgodzę się na przekazywanie jakichkolwiek kompetencji władz Rzeczypospolitej do organów Unii Europejskiej 
  • Nie podpiszę ratyfikacji żadnych nowych traktatów unijnych osłabiających rolę Polski, np. poprzez osłabienie siły głosu lub odebranie prawa weta

Trzaskowski przeciwko podnoszeniu podatków

W kwestii pierwszego punktu Rafał Trzaskowski stwierdził, że jest "przeciwnikiem wprowadzania nowych podatków". Mentzen przypomniał mu, że w czasie, kiedy zarządzał Warszawą, podatek od nieruchomości wzrósł o 50 proc. 

- Tak, wzrósł, podnieśliśmy jeden podatek - przyznał. Jak tłumaczył, ten podatek był nieaktualizowany od wielu lat, co skutkowało tym, że był na jednym z najniższych poziomów w całej Polsce. Zapewnił jednak, że jako prezydent Polski nie podniesie podatków. 

REKLAMA

Posłuchaj

Trzaskowski o podatkach 0:40
+
Dodaj do playlisty

 

Co z wprowadzeniem euro?

Jeśli chodzi o zmianę waluty, Rafał Trzaskowski zapowiedział, że "będzie stać na straży polskiego złotego i nie wprowadzi euro".

- W tej chwili złotówka gwarantuje nam odporność na kryzysy. Jest bezpieczniejsza jeśli chodzi o jakiś kryzys i bezpieczeństwo. Natomiast jeśli pan pyta, czy gdzieś euro może być pojmowane w innych państwach jako gwarancja bezpieczeństwa, to w pewnym sensie tak - ocenił kandydat KO.

Jak dodał, złotówka ma przewagę w kwestii niezależności, natomiast "jeżeli chodzi o takie twarde bezpieczeństwo, to były takie argumenty w niektórych państwach Unii Europejskiej". 

REKLAMA


Posłuchaj

Rafał Trzaskowski o wprowadzeniu euro 0:34
+
Dodaj do playlisty

 

Ukraina w NATO?

Rafał Trzaskowski nie zgodził się z punktem dotyczącym wstąpienia Ukrainy do NATO. Ocenił, że Polska powinna dążyć do jej akcesji. Sławomir Mentzen wskazał, że Ukraina ma nieuregulowane granice, a ponadto na jej akcesję nie zgadzają się Niemcy i USA.

- Nie zostało to rozstrzygnięte - stwierdził kandydat KO.- Nigdy nie powiedziałem, że przyjęcie Ukrainy do NATO lub UE będzie procesem łatwym. Powiedziałem tyle, że nie będzie bezpiecznej Polski, jeżeli nie będzie amerykańskich gwarancji dotyczących zakończenia konfliktu w Ukrainie - ocenił Trzaskowski.

Posłuchaj

Rafał Trzaskowski o akcesji Ukrainy do NATO 0:47
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Ograniczanie wolności słowa a mowa nienawiści 

Rafał Trzaskowski powiedział również, że podpisałby ustawę o mowie nienawiści, której w ostatnim czasie nie podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowe przepisy rozszerzają katalog przestępstw z nienawiści o cztery nowe przesłanki: wiek, płeć, niepełnosprawność i orientację seksualną. W tym kontekście nie zgodził się z punktem dotyczącym ograniczania wolności słowa. 

- Transparent każdy może sobie trzymać, chyba że sąd stwierdzi, że nawołuje on do nienawiści. Chciałbym, żeby o tym rozstrzygały sądy - tłumaczył kandydat KO. 

Posłuchaj

Rafał Trzaskowski o mowie nienawiści 0:31
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Spór o społeczność LGBT+

Politycy nie zgadzali się ze sobą w kwestii chociażby wsparcia osób LGBT+. Prezydent Warszawy bronił powołania stołecznego pełnomocnika do spraw tej społeczności. Sławomir Mentzen zarzucał mu natomiast promowanie "zachodnioeuropejskiej polityki umożliwiającej zmianę płci u nieletnich". Ta, jego zdaniem, obejmuje przychodzenie do szkół "różnych dziwnych ludzi, którzy mówią dzieciom, że mogą sobie wybrać czy są chłopcem, czy dziewczynką". 

- Używa pan przykładów, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością. Po pierwsze, nie są prawdziwe, bo nikt nie przychodzi do szkoły i nie mówi dzieciom nic o tranzycji płci. Daje im oparcie w momencie, kiedy są atakowane ze względu na swoją orientację seksualną - odparł Trzaskowski. 

Posłuchaj

Trzaskowski o o wsparciu społeczności LGBT+ 0:26
+
Dodaj do playlisty

 

REKLAMA

Ostatecznie Rafał Trzaskowski nie zgodził się ze wszystkimi punktami deklaracji, wobec czego zdecydował się jej nie podpisywać. Zapewnił jednak, że dotrzyma swoich słów dotyczących punktów, z którymi się zgadza.  

Czytaj także:

Źródło: Polskie Radio/egz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej