Nawrocki z poświadczeniem ABW mimo negatywnej opinii. Tusk komentuje

Donald Tusk odniósł się do informacji, że Karol Nawrocki w 2021 roku otrzymał poświadczenie bezpieczeństwa od ABW, mimo negatywnej opinii funkcjonariusza, który badał sprawę. "Pisowskie szefostwo Agencji z nieznanych powodów jej nie uwzględniło. Ówczesny szef ABW jest dziś doradcą prezydenta Dudy" - wskazał premier.

2025-05-27, 17:13

Nawrocki z poświadczeniem ABW mimo negatywnej opinii. Tusk komentuje
Donald Tusk odniósł się na X do sprawy poświadczenia bezpieczeństwa wobec Karola Nawrockiego. Foto: PAP/Michał Meissner

Poświadczenie mimo negatywnej opinii. Tusk komentuje doniesienia o Nawrockim

Wcześniej o decyzji Agencji z 2021 roku napisał rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński. "Wobec licznych zapytań mediów potwierdzam informację, że ABW w toku poszerzonego postępowania sprawdzającego pana Karola Nawrockiego w 2021 r. zgromadziła materiały dotyczące sposobu i źródeł sfinansowania zakupu mieszkania od Jerzego Ż." - poinformował na X Dobrzyński.

Jak napisał, "dysponujący całością wiedzy, w tym m.in. na temat negatywnej rekomendacji funkcjonariusza analizującego akta postępowania", ówczesny Szef Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego Krzysztof Wacławek (obecny doradca Prezydenta RP) podjął decyzję o wydaniu Karolowi Nawrockiemu poświadczenia bezpieczeństwa.

Do tej informacji odniósł się premier. "Badający sprawę Nawrockiego gdański funkcjonariusz ABW w 2021 roku wydał negatywną opinię, ale pisowskie szefostwo Agencji z nieznanych powodów jej nie uwzględniło. Ówczesny szef ABW jest dziś doradcą prezydenta Dudy" - podkreślił.

Ile razy ABW sprawdzała Nawrockiego? Są konkretne lata

Karol Nawrocki był sprawdzany przez ABW trzykrotnie, w 2009, 2014 i 2021 roku - podało TVN24 powołując się na samego Nawrockiego: 

REKLAMA

  • w 2009 roku kontrola miała miejsce w związku z rozpoczęciem przez Nawrockiego pracy w Biurze Edukacji Instytutu Pamięci Narodowej
  • w 2014, w związku z objęciem przez niego kierownictwa Biura Edukacji Publicznej IPN w Gdańsku
  • w 2021 - w związku z mianowaniem go przez Sejm prezesem IPN.

- Elementarna wirówka polega na tym, że ABW ma dostęp do wszystkich baz danych - tłumaczył "Faktowi" były oficer operacyjny i analityk Zarządu Wywiadu Urzędu Ochrony Państwa oraz Agencji Wywiadu Robert Chada. - Taki człowiek jak Karol Nawrocki powinien się "zaświecić" przy wszystkich sprawach, które dotyczą jego środowiska, bo uzupełnieniem wirówki jest wywiad środowiskowy robiony przez delegaturę ABW - wskazuje oficer Agencji Wywiadu w stanie spoczynku.

Czytaj także: 

Sprawa kawalerki Nawrockiego. Zaczęło się od Onetu

Sprawa mieszkania popieranego przez PiS kandydata na prezydenta to pokłosie publikacji portalu Onet, który ujawnił, że - wbrew wcześniejszej deklaracji - Nawrocki nie jest właścicielem jednego, a dwóch lokali. Poza mieszkaniem w Gdańsku, w którym mieszka z rodziną, posiadał również kawalerkę. Portal podał później, że Jerzy Ż., wcześniejszy właściciel kawalerki - przekazał ją Nawrockiemu i jego żonie w zamian za opiekę i utrzymanie, czyli na zasadzie umowy dożywocia, jednak mężczyzna trafił do domu opieki społecznej. Popierany przez PiS kandydat poinformował o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne.

Źródło: PAP/Polskie Radio/TVN24.pl/Fakt.pl/mbl

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej