Nielegalne pamiątki Polaków z wakacji? KAS: muszle, wyroby skórzane, rafy
Wracając z zagranicznych wakacji, Polacy nierzadko przywożą do kraju różne pamiątki. Należy jednak przy tym zachować ostrożność, ponieważ niektóre z nich mogą przysporzyć niemałych kłopotów. Próba wwiezienia nielegalnych przedmiotów może skończyć się grzywną, lub nawet pozbawieniem wolności.
2025-07-02, 12:27
Czego nie można przywozić z wakacji?
- Wyjeżdżając na zagraniczne wakacje, warto sprawdzić listę zakazanych przedmiotów, których nie można wwozić do kraju - podkreśliła wiceszefowa Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Małgorzata Krok. Najczęściej, jak mówiła, Polacy próbują przywozić muszle, rafę koralową czy wyroby skórzane.
Znaczna część obywateli Polski tegoroczne wakacje spędzi za granicą. Według statystyk mowa nawet o 25 proc. urlopowiczów. W tym okresie oczywiście znacząco rośnie liczba prób wwiezienia do kraju nielegalnych przedmiotów, a nawet chronionych gatunków zwierząt i roślin czy wykonanych z nich produktów.
Są to gatunki ujęte w przyjętej przez Polskę Konwencji Waszyngtońskiej (CITES). Dokument zawiera katalog ponad 34 tys. gatunków zwierząt i roślin, które są zagrożone wyginięciem. Poza oczywistymi muszlami i rafami, Polacy nierzadko kupują np. wyroby skórzane - torebki, paski i portfele ze skóry krokodyli, węży czy waranów. Celnicy wskazują także na biżuterię z koralowców, wyroby z kości słoniowej i suszonych koników morskich.
Konsekwencje mogą być poważne
REKLAMA
Pomocny w tej kwestii może okazać się "Poradnik turystyczny na 2025 rok". Małgorzata Krok zaznaczyła, że zawiera on spis przedmiotów, których nie można wywozić z danego kraju. - Nieznajomość przepisów nie chroni przed konsekwencjami. Pamiątka przywieziona z wakacji może okazać się poważnym problemem prawnym, a także etycznym, bo często pochodzi z nielegalnego handlu i przyczynia się do dalszej degradacji środowiska naturalnego - stwierdziła.
Naruszenie konwencji CITES grozi surowymi konsekwencjami. Przywóz towarów objętych ochroną grozi konfiskatą, karą grzywny, lub nawet pozbawieniem wolności od 3 miesięcy do nawet 5 lat. - Jeśli coś wygląda na produkt wytworzony ze skóry egzotycznego zwierzęcia, jest opisany np. jako 'Genuine Crocodile Skin' albo ma charakterystyczny wzór skóry gada, to wystrzegajmy się kupna takich rzeczy - mówiła wiceszefowa KAS.
Są kraje, jak chociażby Stany Zjednoczone, gdzie np. torebkę ze skóry krokodyla można kupić legalnie. Zawsze jednak wiąże się to z wydaniem certyfikatu, obejmującego gatunek, czy hodowlę, z której pochodził.
Świadome podróżowanie
Kolejne przepisy dotyczą prezentów, przywożonych do Polski. Ich wartość nie może przekroczyć 430 euro, a jeśli chodzi o drogę lądową - 300 euro. Ponadto gotówkę w kwocie przekraczającej 10 tys. euro również należy zgłosić celnikom.
REKLAMA
- Mam gorący apel. Podróżujmy, przyglądajmy się, podziwiajmy przyrodę, ale bądźmy świadomymi podróżującymi. Nie przyczyniajmy się do degradacji środowiska i sytuacji, w której w przyszłości nie będziemy już mogli podziwiać tej przyrody - stwierdziła Małgorzata Krok.
- Wakacyjny zakaz na drogach. Będzie mniej ciężarówek
- "Rodzice tracą to z oczu". Zdrowie dzieci na wakacjach. Zobacz, co radzi pediatra
- Lecisz na wakacje do Turcji? MSZ ostrzega przed tymi kierunkami
Źródło: PAP/egz
REKLAMA