Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu A. Macierewicza

Prokurator generalny Adam Bodnar przekazał marszałkowi Sejmu wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Antoniego Macierewicza. Chodzi o śledztwo w sprawie nieprawidłowości w działaniach podkomisji smoleńskiej.

2025-07-04, 14:30

Do Sejmu wpłynął wniosek o uchylenie immunitetu A. Macierewicza
Antoni Macierewicz. Foto: Beata Zawrzel/REPORTER/East News

Immunitet Macierewicza

Jeśli Sejm przychyli się do wniosku Prokuratury Krajowej, Antoni Macierewicz może usłyszeć zarzut dotyczący ujawnienia informacji niejawnych osobom nieuprawnionym. Chodzi o podanie przez byłego ministra obrony narodowej do wiadomości publicznej informacji pochodzących z dokumentów opatrzonych klauzulami niejawności oraz wyników badań okoliczności i przyczyn katastrofy smoleńskiej.

W piątek w Prokuraturze Krajowej odbędzie się konferencja prasowa, w której weźmie udział prok. Anna Adamiak, dotycząca wniosku o uchylenie immunitetu posłowi Antoniemu Macierewiczowi.

Kłopoty posła PiS. Siedem śledztw

Prokuratura Krajowa przekazała, że wobec Macierewicza toczy się obecnie siedem śledztw. Ich przedmiotem jest:

  • ujawnienie osobom nieuprawnionym informacji niejawnych oraz innych podlegających ochronie,
  • nieprawidłowe przetwarzanie, wytwarzanie i przechowywanie materiałów zawierających informacje niejawne,
  • przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych, w tym szefa MON i przewodniczącego podkomisji, 
  • podrobienie dokumentów oraz poświadczenie nieprawdy w dokumentach, 
  • zaniechanie realizacji czynności nadzoru i kontroli nad prawidłowością wykorzystania środków finansowych oraz wydatkowania środków publicznych w związku z funkcjonowaniem Podkomisji do ponownego zbadania katastrofy smoleńskiej, 
  • niedopełnienie obowiązków służbowych oraz utrudnianie postępowania karnego prowadzonego w Prokuraturze Krajowej,
  • niedopełnienie obowiązków jako ministra obrony narodowej - chodzi o zaniechanie podjęcia czynności zapobiegających zniszczeniu samolotu Tu-154M nr 102, a także ułatwienie zniszczenia wskazanego samolotu przez członków Podkomisji.  
Czytaj także:

Źródła: Polskie Radio/PAP/Prokuratura Krajowa/łl/k

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej