Nie będzie fabryki Intela w Polsce. Gigant zaciska pasa i tnie inwestycje
Intel oświadczył, że, w ramach oszczędności, wycofuje się z zapowiadanych inwestycji w Polsce i Niemczech. Dyrekcja firmy ogłosiła to krótko po publikacji wyników finansowych za drugi kwartał.
2025-07-25, 07:51
Intel oszczędza i tnie inwestycje. Polska i Niemcy na liście
Po publikacji wyników w czwartek dyrektor generalny Intela, Lip-Bu Tan, zapowiedział znaczące cięcia, jeśli chodzi o budowę fabryk układów scalonych. W liście do pracowników Lip-Bu Tan podkreślił, że ostatnie miesiące były dużym wyzwaniem dla firmy. "W ciągu ostatnich kilku lat firma inwestowała zbyt dużo, zbyt wcześnie - bez odpowiedniego popytu" - napisał.
"W rezultacie nasza baza produkcyjna uległa niepotrzebnemu rozdrobnieniu i niepełnemu wykorzystaniu. Musimy skorygować kurs. W przyszłości będziemy stosować systematyczne podejście do rozbudowy naszych fabryk, w pełni dostosowane do potrzeb naszych klientów" - przekazał dyrektor firmy. Będziemy rozważni i zdyscyplinowani podczas alokowania kapitału - podkreślił.
"Mając to na uwadze, postanowiliśmy nie kontynuować wcześniej planowanych projektów w Niemczech i Polsce. Planujemy również skonsolidować nasze zakłady montażowe i testowe w Kostaryce z naszymi większymi zakładami w Wietnamie i Malezji" - poinformował Tan. Zaznaczył, że koncern jest nadał "głęboko zaangażowany w inwestycje w Stanach Zjednoczonych".
Intel porzuca Polskę i Niemcy. Te fabryki nie powstaną
W czerwcu 2023 r. Intel zapowiedział, że chce zainwestować 4,6 mld dolarów w budowę zakładu integracji i testowania półprzewodników w gminie Miękinia pod Wrocławiem. Inwestycja na terenie Legnickiej Strefy Ekonomicznej miała pozwolić na utworzenie 2 tys. miejsc pracy.
W Niemczech miała powstać największa w Europie fabryka półprzewodników. Do budowy zakładu amerykańskiego Intela w Magdeburgu o wartości 30 mld euro niemiecki rząd był gotów dołożyć 10 mld euro.
Czytaj także:
- Duże zwolnienia w Microsofcie. Redukcje w wielu oddziałach i na wielu szczeblach
- Jeden model, by wszystkimi rządzić. OpenAI zapowiada GPT-5. "Narzędzie totalne"
Firma Intel to jeden z największych na świecie producentów układów scalonych oraz twórca mikroprocesorów. Intel wcześniej zapowiadał, że w 2025 roku zamierza obniżyć koszty operacyjne o 17 miliardów dolarów. Akcje firmy Intel wzrosły w tym roku o 13 proc., a w 2024 r. zanotowano ich największy w historii spadek - o 60 proc. - podała stacja CNBC.
Źródła: Polskie Radio/PAP/mbl/k