Duży problem Intela. Pracownicy stracą posady, akcjonariusze pieniądze
Intel będzie zwalniał pracowników i zawiesił wypłatę dywidend - poinformowała spółka w komunikacie. W odpowiedzi, akcjonariusze zorganizowali giełdową wyprzedaż akcji Intela. Kurs spółki zanurkował do jednego z najniższych poziomów od lat.
2024-08-02, 12:43
Intel poinformował, że zamierza zwolnić 15 proc. swoich pracowników, czyli około 17,5 tys. ludzi, a także zawiesić wypłatę dywidend, począwszy od IV kwartału tego roku. To skutek restrukturyzacji mającej przeciwdziałać stratom na działalności produkcyjnej technologicznego giganta - donosi Reuters.
Spółka podała także w komunikacie, że spodziewa się niższych od zapowiadanych przychodów w III kwartale roku. Straty są spowodowane spadkiem zainteresowania zakupami tradycyjnych procesorów przez centra danych na rzecz mikrochipów przystosowanych do sztucznej inteligencji.
Po opublikowaniu komunikatu akcje Intela zanurkowały o 20 proc. w rozszerzonej sprzedaży, przez co producent chipów stracił ponad 24 miliardy dolarów wartości rynkowej - analizuje Reuters.
Rekordowo niski kurs akcji
Inwestorzy zwracają uwagę, że 29 dolarów za akcję Intela to najniższa cena od dekady i że czwartkowe straty zjadły wzrosty wyceny spółki z ostatnich kilku lat.
REKLAMA
Spadki kursu Intela nie zaszkodziły innym producentom microchipów - nVidii i AMD. W opublikowanych komunikatch obie spółki podkreślały, że okazały się lepiej przygotowane do rewolucji AI względem swego konkurenta.
Zwolnienia w Intelu. Prezes tłumaczy
Mniej ludzi w centrali, więcej w terenie, wspierających klientów - tak dyrektor generalny i prezes Intela Pat Gelsinger tłumaczył Reutersowi planowaną redukcję etatów.
Z kolei zatrzymanie wypłaty dywidendy tłumaczył planem "wypłaty konkurencyjnej dywidendy" za jakiś czas i koniecznością "skupienia się na zbilansowaniu ksiąg".
Czytaj także:
- Inwestycja Intela w Polsce. Gawkowski: to szansa na zaistnienie na globalnej mapie nowych technologii
- Nie tylko Intel. Wiemy, w jakich branżach napływa do Polski najwięcej inwestycji zagranicznych
- Polska firma współpracuje z Nvidią. Kurs akcji wystrzelił
Większość zwolnień Intel planuje zakończyć do końca 2024 r.
REKLAMA
Wyzwania AI wpływają na wielkich. Intel zmienia plany
Intel jest w trakcie restrukturyzacji mającej na celu rozwój układów scalonych na potrzeby sztucznej inteligencji. Koncern chce także przestawić swe fabryki tak, by konkurować z tajwańskim TSMC, globalnym liderem w kontraktowej produkcji mikroprocesorów.
Forma zamierza także ciąć koszty operacyjne i zredukować nakłady inwestycyjne o ponad 10 miliardów dolarów w 2025 roku.
Reuters, X/ mbl
REKLAMA