Sinice zakwitły w Bałtyku. GIS zamyka kolejne kąpieliska
Sinice zakwitły w Bałtyku, dlatego w sobotę na 12 kąpieliskach w województwach pomorskim i zachodniopomorskim wywieszono czerwone flagi zakazujące wchodzenia do wody.
2025-07-26, 20:20
Sinice w Bałtyku. GIS zamyka kąpieliska
Z danych opublikowanych w sobotę po południu w Serwisie Kąpieliskowym Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że ze względu na zakwit sinic zamkniętych jest 12 kąpielisk.
W woj. pomorskim zakazy kąpieli obowiązują na trzech kąpieliskach w Jastarni (Nadmorska-Plażowa, Zdrojowa i Leśna), na kąpielisku w Czołpinie oraz na siedmiu kąpieliskach w Rowach (Wschód Słowińskie I, Wschód Słowińskie II, Zachód Centralne, Zachód Apator, Zachód Słoneczko, Zachód Radomsko i Zachód Domki Letniskowe).
Z kolei w woj. zachodniopomorskim czerwona flaga z powodu zakwitu sinic nadal powiewa na kąpielisku w Trzebieży nad Zalewem Szczecińskim.
Sinice - czym są?
Sinice (cyjanobakterie) są zaliczane do najstarszych organizmów występujących na ziemi. Wykazują dużą zdolność przystosowawczą do różnych warunków środowiskowych. Występują w wodach słonych i w śródlądowych.
Sezonowość masowych zakwitów cyjanobakterii jest naturalnym zjawiskiem występującym w przyrodzie. Czynnikami, które wpływają na pojawienie się sinicowych zakwitów wody, są m.in. wysoka temperatura wody, obecność soli biologicznych (zwłaszcza fosforanów), słaby wiatr i brak opadów.
Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować niekorzystne reakcje organizmu - od wysypki po zaczerwienienie spojówek. Po wypiciu mogą wystąpić dolegliwości układu pokarmowego, w tym biegunka, wymioty i bóle brzucha. Aktualne informacje o stanie wody w kąpieliskach można znaleźć w tym miejscu.
Czytaj także:
- Woda w Bałtyku jak na Lazurowym Wybrzeżu. Temperaturowa anomalia
- Martwy wieloryb w Świnoujściu. Olbrzym dryfuje w porcie
Źródło: PAP/ak