more_horiz
Wiadomości

RODO. W ciągu 7 miesięcy odnotowano 10 tys. skarg, pytań i zgłoszeń

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 16:04
10 tysięcy skarg, pytań i zgłoszeń odnotował Urząd Ochrony Danych Osobowych po 7 miesiącach funkcjonowania przepisów RODO. Dziś przypada 13. Dzień Ochrony Danych Osobowych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock

Skargi, pytania i zgłoszenia do UODO dotyczą m.in. niespełnienia obowiązku informacyjnego - bezpodstawnego przetwarzania danych, niespełnienia żądania poprawienia lub usunięcia ich, wycieku danych, bądź włamań do systemu lub pomieszczenia, w którym dane się przechowuje.

Prezes UODO Edyta Bielak-Jomaa mówi, że Polacy mają coraz większą świadomość konieczności ochrony danych osobowych. Jak mówi, obywatele wiedzą, że trzeba najpierw z określonym żądaniem skierować się do administratora, a dopiero wtedy, gdy nie ma reakcji skierować skargę. 

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Parlamentu Europejskiego i parlamentarnymi UODO planuje rozszerzanie poradnika przygotowanego przed wyborami samorządowymi. Chodzi o to, by jeszcze przed kampanią poruszono m.in. kwestie zbierania i zabezpieczania list poparcia.

Nierozstrzygnięty jest też problem możliwości wykorzystywania danych z portali społecznościowych na potrzeby kampanii. Ogólne Rozporządzenie o Ochronie Danych Osobowych 2016/679 (RODO) zaczęło obowiązywać we wszystkich krajach Unii Europejskiej ponad osiem miesięcy temu.

kad

Zobacz także

Zobacz także