more_horiz
Wiadomości

"Niech zdecyduje społeczeństwo". Marszałek województwa nie wyklucza referendum ws. podziału Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2020 12:29
- Nie wykluczamy referendum w sprawie podziału województwa mazowieckiego, gdy pojawi się dotyczący tego konkretny projekt - powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik, wiceszef PSL. Przypomniał, że referendum może zarządzić sejmik wojewódzki bezwzględną większością głosów.
Adam Struzik
Adam StruzikFoto: UMWM

- Akcja referendalna ma sens wtedy, kiedy pojawi się konkretny projekt ustawy. Informacje, które przychodzą z rządu, mówią, że prace trwają - oświadczył w piątek Struzik podczas konferencji prasowej w Płocku.

warszawa panorama warszawy free sghut 1200.jpg
"Ma pomóc biedniejszej części Mazowsza". Poseł PiS o podziale woj. mazowieckiego

Prace trwają

Marszałek wspomniał, że projekt podziału tego województwa miał być złożony w Sejmie na ostatnim posiedzeniu, które zakończyło się w czwartek. - W zeszłym tygodniu dowiedzieliśmy się, że jeszcze prace trwają - dodał. Jak mówił, niektórzy posłowie PiS twierdzą, że prace nad regulacjami dotyczącymi podziału województwa mazowieckiego są już na ukończeniu. - Pan poseł Suski (Marek, poseł PiS - PAP) powołał zespół parlamentarny do spraw podziału Mazowsza, który ponoć pracuje, ale projektu nie mamy - zauważył Struzik.


Marszałek Mazowsza przyznał, że jeśli pojawi się projekt ustawy, dotyczący podziału tego województwa, to jednym z działań PSL "będą po pierwsze szerokie konsultacje społeczne". - Po drugie sejmik może zarządzić referendum bezwzględną większością głosów - podkreślił Struzik. Dodał, iż obecnie taką większość posiadają w sejmiku województwa mazowieckiego Koalicja Obywatelska i PSL. - Być może to będzie jedyna droga do tego, żeby to społeczeństwo zdecydowało, czy chce podziału, czy nie - ocenił marszałek Mazowsza. - Nie wykluczamy referendum, ale wtedy, kiedy będzie konkretny projekt - zaznaczył. 

Badania opinii publicznej

Według Struzika, w sprawie podziału województwa mazowieckiego "badania opinii publicznej są jednoznaczne - 57 proc. opowiada się przeciwko podziałowi, 17 proc. za podziałem, pozostali nie mają zdania, bo nie wiedzą, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi".

- Nie ma chyba bardziej absurdalnego pomysłu na zarządzanie województwem niż jego podział - stwierdził marszałek. Jego zdaniem, "nie ma żadnych przesłanek, ani merytorycznych, ani ekonomicznych, ani historycznych, ani nawet politycznych, żeby to województwo dzielić". Podkreślił, iż temu pomysłowi sejmik województwa mazowieckiego "zdecydowanie się przeciwstawia". - Przyjęliśmy w tej sprawie stanowisko jednoznaczne. Opowiadamy się za zachowaniem integralności naszego województwa - powiedział Struzik.

Czytaj także:

Jak dodał, nie jest prawdziwy m.in. argument, że poprzez podział województwa mazowieckiego przybędzie unijnych pieniędzy. Ocenił także, że podział doprowadziłby do niepotrzebnego "mnożenia administracji" oraz związanych z tym kosztów. - Wzywamy pomysłodawców, żeby się z tego wycofali -  oświadczył marszałek Adam Struzik, odnosząc się do planów podziału województwa.

Temat wyodrębnienia Warszawy i jej przyległości z woj. mazowieckiego pojawił się pod koniec lipca po doniesieniach medialnych w tej sprawie. Politycy PiS przyznawali, że trwają prace nad projektem, natomiast nie wiadomo, kiedy miałby być on dostępny publicznie i kiedy zostanie wniesiony do Sejmu.

- Z tego, co wiem, decyzja co do ewentualności zmian administracyjnych w dzisiejszym województwie mazowieckim nie zapadła i my też jako Solidarna Polska nie zdecydowaliśmy jeszcze, w jaki sposób odnosić się do tego typu postulatów, gdyby taki projekt się pojawił - mówił kilka dni temu w radiu TOK FM wiceszef Ministerstwa Sprawiedliwości Sebastian Kaleta, pytany o sprawę. Podkreślił, że nie sposób skomentować skutków projektu, który jeszcze się nie pojawił.

Wcześniej, na początku września, europoseł PiS Adam Bielan pytany w TVP 1, czy rzeczywiście już od 1 stycznia faktem może stać się plan dotyczący podziału Mazowsza na dwa województwa: mazowieckie i warszawskie, odparł: "Nie jest to wykluczone". - Uważam, że to jedyne możliwe rozwiązanie, żeby przyspieszyć rozwój takich miast jak Radom, Siedlce, Ostrołęka, czy również bardzo bogaty - dzięki obecności Orlenu - Płock - powiedział polityk.

Pod koniec sierpnia radni Ciechanowa przyjęli większością głosów stanowisko w sprawie zachowania integralności woj. mazowieckiego, wyrażając zaniepokojenie konsekwencjami ewentualnego jego podziału na dwa odrębne regiony. Podkreślono m.in., iż plan podziału musi być poddany szerokim konsultacjom społecznym.


kb

Zobacz także

Zobacz także