more_horiz
Wiadomości

"By wróciła normalność". Eksperci z Rady Medycznej dołączyli do kampanii #SzczepimySię

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2021 15:50
Żeby jechać na wakacyjny urlop, by nie było potrzeby wprowadzania dalszych ograniczeń, czy by wróciła normalność - w ten sposób do szczepień zachęcają lekarze z Rady Medycznej. Wzięli oni udział w kampanii #SzczepimySię, którą zainaugurował rząd i której celem jest namówienie Polaków do jak największego udziału w szczepieniach na COVID-19.  
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Anatol Chomicz/Forum

michał_dworczyk1200.jpg
Dworczyk: program szczepień przyspieszymy w drugim kwartale tego roku

Eksperci z Rady Medycznej dołączyli do kampanii #SzczepimySię, w ramach której zachęcają Polaków do skorzystania ze szczepionki przeciw COVID-19. Rada Medyczna to grupa 16 ekspertów, profesorów i doktorów nauk medycznych, specjalistów wielu dziedzin medycyny, doradzającej rządowi przy podejmowaniu działań związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19. 

Różne powody do szczepień

Teraz zdecydowali się promować szczepienia wprost - wzięli udział w nagraniu filmu w ramach akcji #SzczepimySię. Odpowiadają w nim na jedno, ale istotne pytanie: dlaczego warto się zaszczepić? - Chcę pojechać na urlop, gdy przyjdą wakacje - tymi słowami rozpoczyna nagranie prof. Robert Flisiak, Prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych.

Prof. Magdalena Marczyńska z Kliniki Chorób Zakaźnych Wieku Dziecięcego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego odpowiada: "żeby nie zachorować. Chcę być zdrowa. Wiem, że szczepionka jest bezpieczna i skuteczna". Natomiast prof. Radosław Owczuk, kierownik Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego dodaje: "bardzo serdecznie Państwa zachęcam, żeby nie było konieczności leczenia w warunkach intensywnej terapii, żeby nie było konieczności stosowania respiratora". Prof. Miłosz Parczewski z Kliniki Chorób Zakaźnych, Tropikalnych i Nabytych Niedoborów Immunologicznych podsumowuje: "szczepienie pozwoli na powrót do normalności. Na zmniejszenie liczby ograniczeń - pełne funkcjonowanie".

1200 (1).jpg
Kalendarz szczepień przeciwko COVID-19. Zobacz terminy dla poszczególnych grup

Jak się zgłosić do szczepienia? 

Od poniedziałku 25 stycznia ruszą szczepienia na COVID-19 dla seniorów powyżej 70. roku życia. Rejestracja na te szczepienia już trwa, a zarejestrować się można na kilka sposobów:

Czytaj także: 

Ponadto każdy pełnoletni Polak może zgłosić chęć zaszczepienia się online. Wystarczy wypełnić formularz, a potem poczekać na e-mail z informacją o wystawieniu e-skierowania na szczepienie. Skierowania te będą wystawiane gdy ruszy rejestracja dla danej grupy wiekowej lub zawodowej i wtedy będzie można się zarejestrować na konkretny termin.

szczepienia 1200 (4).jpg
Zarejestrowałeś się do szczepienia? Wyjaśniamy, jak wygląda dalsza procedura

Posłuchaj
00:30 sutkowski .mp3 Szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych doktor Michał Sutkowski przypomniał w TVP Info, o czym należy pamiętać przed wizytą w punkcie szczepień (IAR)

 

Szeroka kampania informacyjna

Polski rząd, chcąc zachęcić Polaków do szczepień, uruchomił ogólnopolską kampanię #SzczepimySię. W spotach telewizyjnych i w internecie walkę z koronawirusem ponownie wsparli aktorzy: Stanisław i Mateusz Banasiukowie, wystartował też spot radiowy, a od 1 stycznia możemy usłyszeć spoty czytane przez Cezarego Pazurę - aktora i ambasadora kampanii. Do kampanii przyłączył się także były żołnierz Armii Krajowej płk Witalis Skorupka ps. Orzeł, który w spocie zachęca Polaków do szczepień. 

Na ulicach polskich miast zawisły billboardy. Akcja #SzczepimySię obecna jest ponadto w mediach społecznościowych, gdzie możemy m.in. obejrzeć krótkie animacje oraz dowiedzieć się więcej nt. szczepień z infografik. Do kampanii dołączyli również polscy sportowcy i medycy.

Kancelaria Premiera uruchomiła stronę internetową gov.pl/szczepimysie, gdzie znajdują się kompleksowe i sprawdzone informacje na temat szczepionki. Dla obywateli przeznaczona jest również bezpłatna, całodobowa infolinia Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19, dostępna pod numerem 989.


IAR, gov.pl/mbl

Zobacz także

Zobacz także