Polska szczepionka przeciw COVID-19. Pracują nad nią naukowcy z Politechniki Warszawskiej

2021-02-01, 14:57

Polska szczepionka przeciw COVID-19. Pracują nad nią naukowcy z Politechniki Warszawskiej
Prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump zobowiązali się w deklaracji do współpracy przy badaniach naukowych nad COVID-19. Foto: shutterstock.com

Naukowcy z Politechniki Warszawskiej pracują nad polską szczepionką przeciw COVID-19. Preparat może zostać wkrótce przetestowany na zwierzętach. Teraz naukowcy szukają partnera - firmy farmaceutycznej - który pomoże w kolejnym kroku, czyli w badaniach na ludziach.

- To szczepionka białkowa. Zmieniliśmy kod genetyczny bakterii w ten sposób, żeby produkowała białka wchodzące w skład kolców wirusa COVID-19 - mówi profesor Tomasz Ciach z Wydziału Inżynierii Chemicznej Politechniki Warszawskiej, który kieruje pracami zespołu.

Profesor wyjaśnia, że do wyizolowanych białek dodaje się tak zwane adiuwanty czyli substancje, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia odpowiedzi immunologicznej. Po dodaniu tych składników, można przeprowadzić badania na zwierzętach. Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie badań na ludziach.


Posłuchaj

Prof. Ciach: po dodaniu adiuwantów trzeba będzie przeprowadzić badania na zwierzętach, a w kolejnym kroku na ludziach (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Czytaj także: Minister zdrowia: mamy blisko 100 mln zakontraktowanych dawek szczepionek przeciw COVID-19

Kolejna szczepionka

Powiązany Artykuł

shutter laboratorium badania szczepionka 1200.jpg
Polska szczepionka przeciw COVID-19. Prof. Mackiewicz: chroni i zarazem leczy

Jak zaznacza profesor, na rynku wciąż jest miejsce na nowe szczepionki przeciwko COVID-19. - Wiem, że teraz będą wchodziły kolejne szczepionki, ale proszę sobie wyobrazić, że w niektórych miejscach na świecie jeszcze żaden człowiek nie został zaszczepiony, na niektórych kontynentach - na przykład w Afryce - mówi Tomasz Ciach.

Posłuchaj

Prof. Ciach: są miejsca na świecie, gdzie żaden człowiek nie został zaszczepiony (IAR) 0:26
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem profesora każdy wysiłek, żeby przyspieszyć szczepienia i zwiększyć produkcję szczepionek jest ważny. - Moim zdaniem takich pandemii będzie tylko coraz więcej - mówi naukowiec.

Zobacz także: Pierwsza dostawa do Polski szczepionki od AstryZeneki. Podano przybliżoną datę

Profesor dodaje, że wiedza i doświadczenie zdobyte przy opracowaniu szczepionki na COVID-19 posłużą także do opracowania nowych szczepionek na inne choroby.

st

Polecane

Wróć do strony głównej