more_horiz
Wiadomości

Laicyzacja polskiej młodzieży postępuje. Prof. Grabowska: nie tyle pełza, co przeszła w kłus

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 07:50
- Jest źle, ponieważ gwałtownie spadają odsetki młodych ludzi praktykujących regularnie, a jednocześnie szybko rosną odsetki młodych w ogóle niepraktykujących - oceniła prof. Mirosława Grabowska, szefowa CBOS w wywiadzie dla "Gościa Niedzielnego".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Dyrektor Centrum Badania Opinii Społecznej prof. Mirosława Grabowska w wywiadzie dla najnowszego wydania "Gościa Niedzielnego" omówiła dane wskazujące na dynamiczny proces sekularyzacji wśród młodzieży i powody tego zjawiska.

Szefowa CBOS jest socjologiem, nauczycielem akademickim. Doktorat i habilitację uzyskała na Uniwersytecie Warszawskim. Specjalizuje się w socjologii polityki i socjologii religii. Dyrektorem CBOS jest od 2008 roku.

Spadek praktykujących

pap_nycz1200.jpg
Uroczystość św. Józefa. Kard. Nycz odprawi mszę św. w sanktuarium na warszawskim Kole

Pytana w wywiadzie o swoją wypowiedź, że laicyzacja młodzieży w Polsce "nie tyle pełza, co przeszła w kłus" odpowiedziała, że istotnie jest tak źle, ponieważ gwałtownie spadają odsetki młodych ludzi praktykujących regularnie, a jednocześnie szybko rosną odsetki młodych w ogóle niepraktykujących.

- Z danych z 2018 r. wynika, że w kategorii wiekowej 18-24 lata praktykuje mniej niż 45 proc., a w ogóle nie praktykuje więcej niż 20 proc. Dziś mają oni 21-27 lat. Przypuszczam, że u młodszych, których w 2018 r. CBOS nie badał, jest jeszcze gorzej - zaznaczyła.

Czytaj także:

Podkreśliła w rozmowie, że w pokoleniu najmłodszych sekularyzacja wewnątrzgeneracyjna przebiega bardzo dynamicznie, bo kiedy CBOS zaczynał ich badać w wieku 18 lat, to więcej niż 55 proc. deklarowało, że regularnie uczestniczy w praktykach religijnych, a po ośmiu latach w tej grupie już tylko 35 proc. składało taką deklarację.

protest strajk kobiety 1200 free
"Jeśli nie zostaną usłyszani, może dojść nawet do rewolucji". Politolog o młodym pokoleniu

- W ciągu ośmiu lat różnica wyniosła więcej niż 20 proc. Gdyby taki trend się utrzymał, to kolejne pokolenia w znacznym stopniu odchodziłyby z Kościoła - alarmuje szefowa Centrum.

Kościoły opustoszeją?

Pytana, czy to oznacza, że w ciągu pokolenia kościoły mogą opustoszeć odpowiedziała, że gdyby ta tendencja miała się utrzymać, to w perspektywie 20, 30 lat rzeczywiście mogłoby do tego dojść.

- Już w 2018 r. w pięciu największych miastach w Polsce połowa uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w ogóle nie praktykowała - przypomniała wyniki badań.

Profesor wskazała, że proces sekularyzacji jest bardzo złożony, ma wiele przyczyn.

-Ja wskazałam trzy instytucje, w których dzieje się coś, co wskazuje na osłabienie wychowania, edukacji i formacji religijnej. To rodzina, szkoła i Kościół - stwierdziła.

st

Zobacz także

Zobacz także