Spotkanie premierów Polski i Słowenii. Rozmowy o pandemii, bezpieczeństwie i współpracy w UE

2021-04-22, 11:43

Spotkanie premierów Polski i Słowenii. Rozmowy o pandemii, bezpieczeństwie i współpracy w UE
Spotkanie premierów Polski i Słowenii . Foto: Adam Guz/KPRP

W czwartek po godz. 11.00 rozpoczęło się w Warszawie spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z premierem Słowenii Janezem Janszą. Wśród tematów rozmów znajdą się m.in. kwestie z agendy unijnej, a także współpraca dwustronna, cyberbezpieczeństwo i współpraca w regionie.

Na godzinę 12.50 przewidziane są oświadczenia szefów obu rządów dla mediów.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w komunikacie, że w związku ze zbliżającą się prezydencją słoweńską w Radzie UE szefowie obu rządów omówią m.in. najważniejsze kwestie z zakresu agendy unijnej w kontekście priorytetów i planów słoweńskiego przewodnictwa.

Powiązany Artykuł

mid-21226111 (1).jpg
Polska i Słowenia zacieśniają współpracę wojskową

Jak dodał, wśród priorytetów prezydencji słoweńskiej, obok zapobiegania skutkom pandemii i dążenia do zwiększenia odporności UE, znajdą się kontynuacja prac nad nowym paktem w sprawie migracji i azylu, reforma strefy Schengen, cyberbezpieczeństwo i klimat.

REKLAMA

"Konsultacje z partnerami UE"

Wśród tematów czwartkowych rozmów rzecznik rządu wymienił też unijny instrument na rzecz odbudowy, zwany potocznie Funduszem Odbudowy. W tym kontekście Piotr Müller zapewnił, że Polska prowadzi konsultacje z partnerami UE dotyczące Krajowego Planu Odbudowy, będącego warunkiem uzyskania środków z Funduszu Odbudowy.

"W celu wymiany doświadczeń odnośnie prac nad KPO przedstawiciele rządu prowadzą szerokie konsultacje z partnerami w UE. Przykładem było spotkanie ministrów państw wyszehradzkich oraz Bułgarii, Chorwacji, Estonii, Litwy, Łotwy, Rumunii i Słowenii, które odbyło się 25.02.2021 r." - podkreślił w komunikacie rzecznik rządu.

W zakresie polityki migracyjnej i azylowej Piotr Müller przypomniał o podpisaniu wspólnego stanowiska w grudniu ubiegłego roku przez szefów resortów spraw wewnętrznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Słowenii i Estonii wobec nowego paktu w sprawie migracji i azylu. Zapewnił o ustabilizowanej współpracy w tym obszarze państw regionu.

"W dokumencie ministrowie wyrazili stanowisko, że mechanizm solidarności powinien pozostać otwarty i być realizowany w sposób suwerenny. Wsparcie w sytuacji presji migracyjnej jest niezbędne, ale musi być elastyczne i dawać swobodę doboru środków zgodnie z możliwościami państw członkowskich. Nie może mieć charakteru przymusowego" - czytamy w komunikacie rzecznika rządu.

REKLAMA

"Ministrowie zgodzili się także, że przyszłe rozwiązania powinny zapewniać faktyczną kontrolę nad przepływami migracyjnymi do i w ramach Unii Europejskiej, co jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania strefy Schengen, tak by adekwatnie reagować na ewentualne kryzysy migracyjne - zarówno te w basenie Morza Śródziemnego, jak również w ramach wschodniego sąsiedztwa" - dodał Piotr Müller.

"Najwyższe standardy bezpieczeństwa"

Jako kolejny tematów czwartkowych rozmów szefów rządów Polski i Słowenii wymienił cyberbezpieczeństwo, m.in. w kontekście wdrażania sieci 5G. "W tym kontekście fundamentalną kwestią jest utrzymanie najwyższych standardów bezpieczeństwa na każdym etapie wdrażania nowej technologii" - zaznaczył rzecznik rządu.

Powiązany Artykuł

Shutterstock haker 1200.jpg
Eksperci ostrzegają: koronawirus uaktywnił hakerów, rośnie ryzyko ceberataków na firmy

Premierzy obu krajów omówią także kwestie związane ze współpracą dwustronną. Rzecznik rządu w komunikacie zapewnił, że z rządem Janszy udało się poszerzyć współpracę dwustronną, a w agendzie czwartkowych rozmów znajdą się także kwestie regionalne, w tym Inicjatywa Trójmorza (temat przygotowań do Szczytu Trójmorza, który odbędzie się na przełomie czerwca i lipca tego roku w Sofii) i współpraca z Chinami.

REKLAMA

"Polski rząd podkreśla konieczność pogłębiania praktycznego, międzyrządowego wymiaru współpracy trójmorskiej oraz większego zaangażowania wszystkich krajów członkowskich w Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza, a także otwierania się na współpracę z zainteresowanymi państwami trzecimi" - dodał Piotr Müller.

jp

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej