more_horiz
Wiadomości

Łatwiejsze podróżowanie w czasie wakacji. Zobacz, na czym polega system Unijnych Certyfikatów Covid

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 08:11
Polska od 1 czerwca będzie mogła podłączyć się do systemu Unijnych Certyfikatów Covid, które ułatwią podróżowanie po UE w czasie epidemii. Pełne uruchomienie systemu dla krajów UE od 1 lipca - przypomniała wiceminister zdrowia Anna Goławska.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Thanakorn.P

- We wtorek sprawdzano naszą gotowość do podłączenia do systemu Unijnych Certyfikatów Covid. Polegała ona na weryfikacji technicznej, czyli ustaleniu, czy wystawiane przez nas kody QR są zgodne z wymogami, wytycznymi UE i czy są możliwe do odczytu w pozostałych państwach członkowskich - wyjaśniła wiceminister.

Dogodność, nie ograniczenie

Jednocześnie zaznaczyła, że test wykazał, iż Polska jest gotowa technicznie do wprowadzenia Unijnych Certyfikatów Covid, które będą ułatwiać przemieszczanie się w strefie Schengen w dobie epidemii. Zaznaczyła, że nie można tego traktować jako ograniczenie praw do przemieszczania się, a jedynie jako pewną dogodność, z której każdy obywatel, po spełnieniu określonych warunków, może skorzystać.

pandemia koronawirus podróż lotnisko shutter 1200 DimaBerlin.jpg
Premier: Polska gotowa do wprowadzenia certyfikatów ułatwiających podróże

- Zgodnie z planem, od 1 czerwca, Polska będzie gotowa, by podłączyć się już do systemu - zapewniła.

Kod QR

Wytłumaczyła też, że od 1 czerwca polskie kody QR, oprócz informacji o tym, czy osoba jest zaszczepiona, będą uwzględniać również informacje, czy jest (ona) ozdrowieńcem lub czy posiada negatywny test diagnostyczny pod kątem wykrycia SARS-CoV-2.

Z praktycznego punktu widzenia - jak kontynuowała - Unijny Certyfikat Covid to nic innego jak kod QR i unikatowy identyfikator ułatwiający weryfikację podróżnego pod względem ryzyka epidemicznego. Kod QR dostępny będzie - tak jak do tej pory - w Internetowym Koncie Pacjenta (pacjent.gov.pl), w mobilnych aplikacjach mojeIKP lub mObywatel, czyli w tzw. cyfrowym portfelu. Otrzymać go możemy również w formie wydruku papierowego w punkcie szczepień.

Aplikacja "Zaszczepieni"

shutterstock paszport covid 1200.jpg
Paszporty covidowe. Gen. Gielerak: nie mogą dzielić społeczeństwa

Cyfrowy Certyfikat Covid w czasie kontroli będzie skanowany; sprawdzany będzie też unikatowy identyfikator.

- Odpowiednie służby będą miały specjalną aplikację "Zaszczepieni", która będzie odczytywać kody QR, by zweryfikować, czy osoba okazująca kod spełnia wymogi epidemiologiczne określone w danym kraju. Jednym słowem czy jest bezpieczna i spełnia wymagania, by przekroczyć granicę danego kraju UE - powiedziała.

Czytaj także:

Wiceminister zauważyła też, że aplikacja "Zaszczepieni" pozwala na odczyt zgodny z ujednoliconymi wymogami technicznymi kodów wydawanych przez inne państwa członkowskie.

Okres przyłączania

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
Certyfikaty szczepionkowe. Jest porozumienie PE z krajami Unii

Zaznaczyła, że warto jednak pamiętać, że przez miesiąc - czyli faktycznie do 1 lipca - nie wszystkie kraje UE mogą być do tego ujednoliconego systemu podpięte. Dodała, że stosowne rozporządzenie wprowadzające podstawę prawną dla transgranicznego użycia systemu ma wejść w życie od 1 lipca, z sześciotygodniowym okresem stopniowego przyłączania krajów, które wymagają więcej czasu na wprowadzenie tych cyfrowych rozwiązań.

Komisja Europejska przedstawiła wniosek dotyczący utworzenia unijnego zaświadczenia COVID-19 17 marca 2021 roku.

KE potwierdziła też, że centralna infrastruktura informatyczna będzie technicznie gotowa już 1 czerwca. Od tej daty rozpocznie się okres przyłączania krajowych serwerów poszczególnych państw członkowskich, który zakończy się uruchomieniem systemu we Wspólnocie 1 lipca 2021 r.

fc

Zobacz także

Zobacz także