more_horiz
Wiadomości

Strategia Demograficzna 2040. Marlena Maląg: to kompleksowe podejście do polityki prorodzinnej

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 15:22
Sejm wysłuchał informacji bieżącej na temat działań podejmowanych przez ministra rodziny i polityki społecznej w zakresie polityki demograficznej zmierzających do poprawy dzietności w Polsce. Wnieśli o to posłowie Prawa i Sprawiedliwości.
Marlena Maląg
Marlena Maląg Foto: twitter.com/Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg mówiła, że potrzebne są działania ułatwiające młodym ludziom podjęcie decyzji o założeniu rodziny. Wymieniła w tym kontekście wsparcie finansowe, mieszkania z zagwarantowanym wkładem własnym, zmiany w kodeksie pracy oraz odpowiednia polityka podatkowa.

Czytaj także:
rodzina relaks czas wolny shutter 1200 fizkes.jpg
Coraz więcej Kart Dużej Rodziny w aplikacji mObywatel. Zwiększa się liczba korzyści

Przypomniała, że od 2015 roku rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje programy prorodzinne. Dodała, że kierunki dalszych działań w tym zakresie zawarto między innymi w Polskim Ładzie. Minister wymieniła między innymi program mieszkaniowy z zagwarantowanym wkładem własnym do 100 tysięcy złotych, a gdy będzie się rodzić drugie i kolejne dziecko, wkład ten "ma być sukcesywnie umarzany".


Nowe świadczenie

Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej wskazała na nowe świadczenie - "Rodzinny Kapitał Opiekuńczy". To 12 tysięcy złotych, które będzie wypłacane na każde drugie i kolejne dziecko. Rodzice będą mogli je wykorzystać na pokrycie kosztów opieki nad drugim dzieckiem pomiędzy 12. a 36. miesiącem życia.

Posłuchaj
00:30 11155905_2.mp3 Marlena Maląg o strategii demograficznej rządu. (IAR)

Czytaj także:

Strategia Demograficzna 2040

Czytaj także:
2040 pap 1200.jpg
Strategia Demograficzna 2040. Socha: stabilność zatrudnienia wpływa na decyzje o potomstwie

Malena Maląg dodała, że została opracowana Strategia Demograficzna, która pokazuje "strategiczne i kompleksowe podejście do polityki prorodzinnej".

- Ma ona trzy zasadnicze cele: wspieranie rodzin m.in. finansowe, ale także podniesienie godności rodziny, tworzenie dobrego klimatu wokół rodziny, tam też znajduje się Rodzinny Kapitał Opiekuńczy - powiedziała.

Posłuchaj
00:24 11155905_1.mp3 Marlena Maląg dodała, że została opracowana Strategia Demograficzna, która pokazuje "strategiczne i kompleksowe podejście do polityki prorodzinnej": (IAR)

Minister rodziny i polityki społecznej mówiła też, że ważnym celem strategii jest "niwelowanie barier w podejmowaniu decyzji o dziecku". Wymieniła między innymi nowe inicjatywy wspierające elastyczność i stabilność pracy. Marlena Maląg zapewniła, że propozycje będą jeszcze konsultowane z Polakami.

jbt

Zobacz także

Zobacz także