Paneliści mówili o wyzwaniach, które stoją przed rodzinami trzy plus, dzielili się swoimi doświadczeniami, szukali odpowiedzi na pytanie, czy rodzicielstwa można się nauczyć, zastanawiali się też nad przyszłością dużych rodzin.
Zmiana stylu życia
Pola Madej-Lubera i Agnieszka Stefaniuk mówiły między innymi o konflikcie między indywidualizmem a planowaniem dużej rodziny i funkcjonowaniem w niej.
Premier: wzmocnienie rodziny to kluczowe cele działania naszego rządu
- Przywiązanie do komfortu życia sprzed dzieci. Im bardziej pogodzimy się z tym, że nie będziemy mieć ciszy w domu, nie będziemy mieć tak wiele czasu dla siebie, idealnych wakacji tym będzie lepiej i łatwiej - mówiła Pola Madej-Lubera.
00:22 panel 1.mp3 Pola Madej-Lubera i Agnieszka Stefaniuk o konflikcie między indywidualizmem, a życiem w dużej rodzinie (IAR)
Sprzeczne dążenia
Do tego wątku nawiązała Agnieszka Stefaniuk.
Czytaj także:
- Tendencja do myślenia o sobie, zabezpieczania przyszłości, przyjemności, dolce vita - stawiając to wszystko na szali z dużą rodziną - jest to w sprzeczności - zaznaczyła.
Rodziny bez ojców
Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Para prezydencka: jesteśmy gotowi nieść wam pomoc i okazywać wsparcie
O znaczeniu ojców w rodzinach, także dużych, i potrzebie wzmacniania ich roli mówił Paweł Trawka - na co dzień pracujący w Caritasie.
- Jak wiele przychodzi do nas dużych rodzin, które składają się tylko z pracującej mamy, bez ojców dzieci - mówię świadomie w liczbie mnogiej. To jest ogromna kwestia do poruszenia - wzmocnienie tego, jakie są potrzeby mężczyzn, jakie są zadania ojców, odpowiedzialności. Te rzeczy nam leżą, czego są bardzo konkretne, społeczne konsekwencje - mówił Paweł Trawka.
00:25 panel 2.mp3 Paweł Trawka o braku obecności ojców w rodzinach (IAR)
Część debat poświęconych rodzinom wielodzietnym można śledzić między innymi na stronie internetowej organizatora, czyli Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", przez media społecznościowe i YouTube.
fc