more_horiz
Wiadomości

"Duża rodzina XXI wieku". Dyskusja o doświadczeniach i wyzwaniach rodzin wielodzietnych

Ostatnia aktualizacja: 26.06.2021 19:38
"Duża rodzina XXI wieku" - to tytuł panelu, w którym wzięli udział blogerzy podczas Plenerowego IX Zjazdu Dużych Rodzin. Polskie Radio jest jednym z patronów medialnych wydarzenia.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/StockLite

Paneliści mówili o wyzwaniach, które stoją przed rodzinami trzy plus, dzielili się swoimi doświadczeniami, szukali odpowiedzi na pytanie, czy rodzicielstwa można się nauczyć, zastanawiali się też nad przyszłością dużych rodzin.

Zmiana stylu życia

Pola Madej-Lubera i Agnieszka Stefaniuk mówiły między innymi o konflikcie między indywidualizmem a planowaniem dużej rodziny i funkcjonowaniem w niej.

premier mateusz morawiecki free screen fb 1200  .jpg
Premier: wzmocnienie rodziny to kluczowe cele działania naszego rządu

- Przywiązanie do komfortu życia sprzed dzieci. Im bardziej pogodzimy się z tym, że nie będziemy mieć ciszy w domu, nie będziemy mieć tak wiele czasu dla siebie, idealnych wakacji tym będzie lepiej i łatwiej - mówiła Pola Madej-Lubera.

Posłuchaj
00:22 panel 1.mp3 Pola Madej-Lubera i Agnieszka Stefaniuk o konflikcie między indywidualizmem, a życiem w dużej rodzinie (IAR)

 

Sprzeczne dążenia

Do tego wątku nawiązała Agnieszka Stefaniuk.

Czytaj także:

- Tendencja do myślenia o sobie, zabezpieczania przyszłości, przyjemności, dolce vita - stawiając to wszystko na szali z dużą rodziną - jest to w sprzeczności - zaznaczyła.

Rodziny bez ojców

para prezydencka free 1200.jpg
Ogólnopolski Zjazd Dużych Rodzin. Para prezydencka: jesteśmy gotowi nieść wam pomoc i okazywać wsparcie

O znaczeniu ojców w rodzinach, także dużych, i potrzebie wzmacniania ich roli mówił Paweł Trawka - na co dzień pracujący w Caritasie.

- Jak wiele przychodzi do nas dużych rodzin, które składają się tylko z pracującej mamy, bez ojców dzieci - mówię świadomie w liczbie mnogiej. To jest ogromna kwestia do poruszenia - wzmocnienie tego, jakie są potrzeby mężczyzn, jakie są zadania ojców, odpowiedzialności. Te rzeczy nam leżą, czego są bardzo konkretne, społeczne konsekwencje - mówił Paweł Trawka.

Posłuchaj
00:25 panel 2.mp3 Paweł Trawka o braku obecności ojców w rodzinach (IAR)

 

Część debat poświęconych rodzinom wielodzietnym można śledzić między innymi na stronie internetowej organizatora, czyli Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", przez media społecznościowe i YouTube.

fc

Zobacz także

Zobacz także