Odbudowa Pałacu Saskiego. Karczewski: to obowiązek wobec poprzednich pokoleń
Senator Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Karczewski powiedział, że odbudowa Pałacu Saskiego w Warszawie jest naszym obowiązkiem. Według niego, jesteśmy zobowiązani do tego nie tylko wobec poprzednich pokoleń, ale także wobec naszych potomków.
2021-08-04, 11:29
W rozmowie z TVP Info senator Karczewski wyraził nadzieję, że odbudowa Pałacu Saskiego rozpocznie się w roku 2023, a zakończy się w 2028, w 110. rocznicę odzyskania niepodległości. Miejsce to ma stać się wizytówką Warszawy. - To było serce Warszawy przedwojennej, więc Warszawie i nam wszystkim należy się powrót do tego miejsca - powiedział senator.
Powiązany Artykuł
Posiedzenie Senatu. W porządku obrad ustawa o odbudowie Pałacu Saskiego
- Jednym się podoba, innym się nie podoba. Nie jest najważniejsze to, czy komuś się podoba czy nie, tylko tam biło serce Warszawy, tam biło serce niepodległej Polski - mówił senator Stanisław Karczewski.
- Coraz bliżej decyzji ws. Pałacu Saskiego. "Zwieńczy proces odbudowywania stolicy"
- Kolarski: Pałac Saski będzie to ogromna przestrzeń dla instytucji edukacyjnych i instytucji kultury
Dziś projektem ustawy o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Bruehla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej zajmą się senatorowie. Inicjatywa zgłoszona przez prezydenta Andrzeja Dudę przewiduje, że odbudowany Pałac Saski stanie się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Zrekonstruowane kamienice miałby zostać siedzibą Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, a Pałac Bruehla - Senatu.
REKLAMA
Wszystkie te budynki zostały wysadzone w powietrze przez Niemców podczas II wojny światowej. Koszt odbudowy szacowany jest na prawie 2 i pół miliarda złotych.
pg
REKLAMA