Wątpliwości ws. stanu wyjątkowego. RPO: rolą prasy i innych środków przekazu jest informowanie obywateli

2021-09-06, 16:00

Wątpliwości ws. stanu wyjątkowego. RPO: rolą prasy i innych środków przekazu jest informowanie obywateli
Marcin Wiącek. Foto: Marcin Obara/PAP

Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek wyraził wątpliwości w sprawie ograniczeń pracy dziennikarzy w związku z ogłoszeniem stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią. W swoim stanowisku przedstawionym premierowi Mateuszowi Morawieckiemu RPO zwrócił również uwagę na swoje wątpliwości dotyczące dostępu do informacji publicznej.

Rzecznik Praw Obywatelskich nie dostrzega podstaw prawnych do kwestionowania zasadności stanu wyjątkowego i podkreślił, że o spełnieniu konstytucyjnych przesłanek jego wprowadzenia powinien przede wszystkim rozstrzygnąć Sejm. Zauważył jednocześnie, że rząd jest zobowiązany przedstawić posłom wszelkie niezbędne informacje, aby ich decyzja była oparta na rzetelnych podstawach.

Powiązany Artykuł

forum Marcin Wiącek 1200.jpg
Prof. Wiącek: nie godzę się na przywileje wyłącznie dla osób zaszczepionych

Marcin Wiącek zwrócił uwagę na to, że wprowadzenie stanu wyjątkowego jest co do zasady spójne z decyzjami podjętymi przez władze Republiki Litewskiej i Republiki Łotewskiej. Jednocześnie zaznaczył, że rozwój wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle ważnym problemem, budzącym powszechne zainteresowanie społeczne, a rolą prasy i innych środków społecznego przekazu jest informowanie obywateli o tego typu problemach.

Czytaj również:

"Stąd też powstaje pytanie, czy ograniczenia zakładające w zasadzie całkowite wyłączenie jawności co do działań polskich służb oraz sytuacji na granicy polsko-białoruskiej są rzeczywiście absolutnie niezbędne i adekwatne do zaistniałej sytuacji" - czytamy w liście RPO do szefa rządu.

Trudna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy

W związku ze zwiększoną liczbą migrantów na granicy w czwartek prezydent Andrzej Duda wydał rozporządzenie o wprowadzeniu na 30 dni stanu wyjątkowego w 183 miejscowościach pogranicznych w województwach podlaskim i lubelskim.

Czytaj także:

Od początku sierpnia Straż Graniczna odnotowała ponad cztery tysiące prób nielegalnego przedostania się z Białorusi do Polski. Zatrzymano prawie 1000 migrantów. W ubiegłym roku w tym samym czasie Straż Graniczna nie interweniowała ani razu.

ng

Polecane

Wróć do strony głównej