more_horiz
Wiadomości

Szef MZ: próbki wracających z Afryki będą badane pod kątem nowego wariantu koronawirusa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2021 22:39
Omikron to nowy wariant koronawirusa rozprzestrzeniający się w Afryce. Adam Niedzielski poinformował na Twitterze, że dodatnie próbki testów na koronawirusa osób powracających z Afryki będą badane pod jego kątem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Salov Evgeniy/ Shutterstock

-Poleciłem Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu zwrócenie szczególnej uwagi w prowadzonych wywiadach epidemicznych na zagadnienie kontaktu z osobami wracającymi z Afryki - szczególnie RPA, gdzie mutacja odpowiada za 100 procent nowych zakażeń - napisał minister Adam Niedzielski.

Nowy wariant koronawirusa

Światowa Organizacja Zdrowia określiła wykryty w państwach południowej Afryki nowy wariant koronawirusa mianem "niepokojącego". Odmiana znana dotychczas jako B.1.1.529 otrzymała nazwę greckiej litery Omikron.
Nowy wariant po raz pierwszy wykryto 24 listopada w Republice Południowej Afryki. Przypadki zakażenia tym wariantem zanotowano już w Izraelu, Botswanie, Belgii i Hongkongu.

Do tej pory odnotowano około stu przypadków zakażenia nowym wariantem koronawirusa. W związku z jego rozprzestrzenianiem się decyzje o zawieszeniu lotów z południa Afryki podjęły między innymi władze Maroka, Wielkiej Brytanii, Izraela, Francji, Włoch, Austrii, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii, Danii Kanady i Filipin. Od poniedziałku podobny zakaz będzie obowiązywał w USA.

Czytaj także:

Zobacz także: Waldemar Kraska w "Sygnałach dnia"

dz

Zobacz także

Zobacz także