more_horiz
Wiadomości

Premier przedstawił filary Funduszu Medycznego. "Skupimy się na wsparciu systemu"

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2021 16:44
Premier Mateusz Morawiecki przyznał, że teraz naszą uwagę przykuwa pandemia koronawirusa, ale musimy myśleć też o przyszłości. Zwrócił uwagę, że najczęściej Polaków dotykają choroby naczyniowe i onkologiczne, a także cukrzyca. - Dlatego skupimy się na wsparciu systemu ochrony zdrowia za pomocą kilku filarów - tłumaczył premier.
Dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach - powiedział premier Mateusz Morawiecki
"Dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach" - powiedział premier Mateusz MorawieckiFoto: PAP/Leszek Szymański

W Pałacu Prezydenckim trwa spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i ekspertów z różnych dziedzin medycyny. Podczas spotkania przedstawione zostały działania rządu na rzecz poprawy sytuacji w ochronie zdrowia, w tym w zakresie funkcjonowania Funduszu Medycznego.

Jak mówił w trakcie spotkania szef rządu, Fundusz Medyczny to "specjalnie skonstruowany wehikuł medyczno-finansowy, który ma zasilać cały system zdrowia w finansowanie".

Mateusz Morawiecki podziękował przy tym prezydentowi za "przychylne spojrzenie" na Polski Ład. Przypomniał, że w programie znajdują się nowe środki przeznaczone na służbę zdrowia. Wspomogą one takie dziedziny medycyny jak onkologia czy choroby rzadkie.

Cztery filary

Szef rządu przedstawił także rozwiązania mające na celu wsparcie systemu ochrony zdrowia.

- Pierwszym filarem jest subfundusz modernizacji podmiotów leczniczych - powiedział Mateusz  Morawiecki. Wskazał, że jego celem ma być "skuteczniejsza ochrona zdrowia seniorów".

Jako kolejny filar premier wymienił subfundusz rozwoju profilaktyki oraz infrastruktury strategicznej, który ma "służyć rozwojowi medycyny". Ostatni filar, terapeutyczno-innowacyjny, ma służyć temu, żeby Polska była nie tylko biorcą, ale też dawcą najnowocześniejszych rozwiązań medycznych.

Premier wyraził przekonanie, że dzięki Funduszowi Medycznemu będzie mogło dojść do przełomu w kilku obszarach, które do tej pory wymagały specjalistycznego leczenia. Zapewnił, że rząd podejmuje wszelkie działania, aby został on jak najszybciej użyty do konkretnych zadań.

Posłuchaj
00:28 11430681_1.mp3 Premier przestawił trzy filary Funduszu Medycznego (IAR) 

- Ten fundusz jako część większej całości będzie służył z jednej strony do poprawy pediatrii, ale również poprosiłem ministra zdrowia, aby w najbliższych 18 miesiącach poświęcił szczególnie dużo uwagi poprawie jakości procedur, a także infrastruktury medycznej w ramach Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych - wskazał Mateusz Morawiecki.

Rozwój finansowany z Polskiego Ładu

- Aby można było coraz bardziej polegać na służbie zdrowia, a to jest przecież cel nas wszystkich, to rozwijamy głównie finansowanie. Wzmacniamy je poprzez Polski Ład - zaznaczył dalej premier.

- I raz jeszcze bardzo serdecznie za to dziękuję, bo przecież pieniądze nie biorą się znikąd, nie biorą się z bankomatów, tylko z ciężkiej pracy, sprawiedliwie dzielonego, sprawiedliwie skonstruowanego systemu podatkowego - powiedział. - Polski Ład zakłada taki sprawiedliwie skonstruowany system podatkowy - zapewnił.

Wyraził przekonanie, że dzięki Funduszowi Medycznemu i zwiększonym wydatkom na służbę zdrowia polscy lekarze i pielęgniarki zyskają nowe możliwości leczenia, a szpitale i cała infrastruktura służby zdrowia zostaną wydatnie zmodernizowane.

Czytaj także:

Konieczna poprawa

Premier zwrócił uwagę, że SOR-y są pierwszym miejscem kontaktu pacjenta ze szpitalem. - I nie ma co chować głowy w piasek, infrastruktura medyczna, która jest na SOR-ach, pozostawia wiele do życzenia. Jest tych SOR-ów bardzo dużo i wiele z nich wymaga zasadniczej poprawy. To też będzie jedno z zadań, które będzie przedmiotem troski pana ministra zdrowia i całego rządu - podkreślił premier.

Posłuchaj
00:28 11430838_1.mp3 Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd w najbliższym czasie skupi się na poprawie funkcjonowania SOR-ów (IAR)

 

Fundusz Medyczny, którego dotyczyło spotkanie w Pałacu Prezydenckim, działa od października 2020 roku. Dzięki niemu na ochronę zdrowia miały trafić co najmniej 4 mld zł rocznie.

Zobacz także: Prof. Andrzej Horban był gościem "Salonu politycznego Trójki"

st

Zobacz także

Zobacz także