more_horiz
Wiadomości

Jakie zapasy gazu ma Polska? Jacek Sasin uspokaja: jesteśmy przygotowani na odcięcie dostaw przez Rosję

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2022 16:57
- Jesteśmy przygotowani na wypadek odcięcia przez Rosję dostaw gazu, nasze magazyny są wypełnione w 80-90 proc. - powiedział na antenie Programu 1 Polskiego Radia wicepremier Jacek Sasin. Jak stwierdził, w perspektywie najbliższego roku Polska będzie w stanie prawie w całości uniezależnić się od rosyjskiego gazu.
Polskie magazyny gazu są zapełnione w 80-90 procentach - przekazał Jacek Sasin
Polskie magazyny gazu są zapełnione w 80-90 procentach - przekazał Jacek SasinFoto: Shutterstock/Kingtony

Na antenie radiowej Jedynki minister aktywów państwowych Jacek Sasin był pytany, czy Polska jest przygotowana na ewentualne odcięcie przez Rosję dostaw gazu.

Wicepremier poinformował, że polskie magazyny gazu ziemnego są wypełnione w 80-90 proc. - Zgoła inaczej wygląda to w innych krajach, które są w znacznym stopniu uzależnienie od rosyjskiego gazu, jak Niemcy. To oznacza wielkie potencjalne zagrożenie dla Europy - stwierdził szef MAP.

Zauważył, że Niemcy w 50 proc. korzystają z rosyjskiego gazu, a w poprzednich latach wiele zrobiły, żeby ten wolumen powiększać. - Temu ma przecież służyć Nord Stream 2 - dodał.

Niezależność energetyczna Polski

Przypomniał, że Polska od wielu lat buduje infrastrukturę, która zwiększa nasze bezpieczeństwo energetyczne. W tym kontekście wymienił gazoport w Świnoujściu, budowę Baltic Pipe, która "jest na finiszu", inne połączenia, m.in. poprzez Kłajpedę na Litwie.

- To wszystko daje nam nadzieję, że już w perspektywie najbliższego roku będziemy w stanie się w znacznym stopniu, a właściwie prawie w całości, uniezależnić od rosyjskiego gazu - powiedział Sasin. 

- Zagrożenie odcięcia dostaw gazu jest absolutnie realne, w Polsce jesteśmy przygotowani na taki scenariusz, Europa - gorzej. Jesteśmy przygotowani także na wszelkie inne kwestie, które mogą się pojawić. Mamy zidentyfikowane zagrożenia, które wraz z działaniami Rosji na Ukrainie mogą się również pojawić. Zakładamy, że nie są to zagrożenia militarne, ale inne zagrożenia związane z cyberatakami czy z przerwą w dostawie surowców energetycznych. Trzymamy rękę na pulsie - zapewnił wicepremier.

Posłuchaj
36:13 _PR1_AAC 2022_02_20-15-08-06.mp3 Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin o budowie elektrowni jądrowej w Polsce (W otwarte karty/Jedynka)

Czytaj także:

Zobacz również: Piotr Naimski w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także