more_horiz
Wiadomości

Szczególne okoliczności Święta Flagi RP. Zbigniew Rau mówi o wielkiej pomocy Polski dla walczącej Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 18:14
- Agresja Rosji dla niepodległą Ukrainę oraz dramat milionów ludzi nie pozwala nam celebrować świąt majowych w oderwaniu od tego, co dzieje się u naszych sąsiadów - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w przesłaniu z okazji Dnia Flagi RP oraz Dnia Polonii i Polaków za Granicą. Minister podkreślił, że postawa Polaków, którzy wspierają Ukraińców, buduje dobre imię Polski poza naszymi granicami.
Szef MSZ powiedział, że nie można świętować 2 maja w oderwaniu od wojny na Ukrainie
Szef MSZ powiedział, że nie można świętować 2 maja w oderwaniu od wojny na UkrainieFoto: PAP/Paweł Supernak

- Po raz 20. świętujemy 2 maja jako Dzień Polonii i Polaków za Granicą; świętu temu towarzyszy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Obchodzimy również 95. rocznicę ustanowienia Mazurka Dąbrowskiego hymnem Rzeczypospolitej - podkreślił minister w nagraniu opublikowanym na koncie MSZ na Twitterze.

Dodał, że flaga i hymn "symbolizują szacunek dla wspólnoty polskiej i polonijnej". - Agresja Rosji na niepodległą Ukrainę oraz dramat milionów ludzi nie pozwala nam jednak celebrować świąt majowych w oderwaniu od tego, co dzieje się u naszych sąsiadów - powiedział.

"Budująca postawa Polaków"

Przypomniał, że do Polski przyjechały blisko 3 mln uchodźców z Ukrainy i dziękował tym, którzy wspierają Ukraińców. - Dzięki takiej Państwa postawie budowane jest dobre imię Polski jako kraju solidarnego i otwartego dla potrzebujących - podkreślił. Przypomniał również, że jako minister spraw zagranicznych na co dzień doświadcza licznych i budujących postaw Polaków na świecie.

Zapewnił, że "Polonia i Polacy za granicą byli i pozostają ważnymi podmiotami w kreowaniu polskiej polityki zagranicznej". Zbigniew Rau podziękował za pielęgnowanie polskich tradycji, kultury i języka.

Czytaj także:

Zobacz także Łukasz Jasina w "24 pytania"

es

Zobacz także

Zobacz także