more_horiz

Dr Adam Hlebowicz: wywieszajmy flagi, mamy z czego być dumni

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 15:25
- Mamy z czego być dumni. Nasza historia jest długa i skomplikowana, wiele pokoleń Polaków walczyło o niepodległość, dążyło do niej, podtrzymywało ją - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Adam Hlebowicz, historyk z Instytutu Pamięci Narodowej.
Dr Adam Hlebowicz (IPN) w PR24: wywieszajmy flagi, żeby podkreślić nasz związek z tradycją, historią, tożsamością
Dr Adam Hlebowicz (IPN) w PR24: wywieszajmy flagi, żeby podkreślić nasz związek z tradycją, historią, tożsamościąFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

2 maja w Polsce przypada Dzień Flagi - święto ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych. 

Dr Adam Hlebowicz z IPN tłumaczył skąd wzięły się polskie biało-czerwone barwy. - Flagi państwowe wywodzą się z godeł państwowych. Jak popatrzymy na nasze godło, czyli białego orła na tle czerwonym, mamy wytłumaczenie powstania flagi - powiedział. Dodał, że to geneza typowa dla wielu państw.

"Mamy z czego być dumni"

Historyk namawiał na antenie PR24 do wywieszania flag, "żeby podkreślić nasz związek z tradycją, historią, tożsamością". - Mamy z czego być dumni. Nasza historia jest długa i skomplikowana, wiele pokoleń Polaków walczyło o niepodległość, dążyło do niej, podtrzymywało ją - mówił. - Myślę tutaj nie tylko o ludziach zasłużonych na polach walki, ale też o wynalazcach, inżynierach, twórcach, naukowcach, filozofach - wskazał.

Adam Hlebowicz zaznaczył, że polskie władze, samorządy i instytucje powinny dbać o to, by polska flaga była widoczna w reprezentatywnych miejscach. Jako przykład wskazał sztandar przy rondzie Zgrupowania AK "Radosław" w Warszawie. Jak podkreślił, należy dbać o to, by w swoim otoczeniu wywieszać biało-czerwony sztandar i kultywować dumę narodową.

Posłuchaj
24:46 Dr Hlebowicz [PR24]PR24 (mp3) 2 maj 2022 14_34_22.mp3 Dr Adam Hlebowicz o Dniu Flagi Rzeczpospolitej (Polskie Radio 24) 

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: Temat dnia / Gość PR24

Prowadzący: Antoni Trzmiel

Gość: Adam Hlebowicz

Data emisji: 2.05.2022

Godzina emisji: 14.33

ms

Zobacz także

Zobacz także