more_horiz
Wiadomości

Amber Gold. Zapadł prawomocny wyrok w procesie twórców piramidy finansowej

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2022 10:15
Sąd Apelacyjny w Gdańsku obniżył karę dla Katarzyny P. o 1 rok. Wyrok dla Marcina P. pozostaje bez zmian. W październiku 2019 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku skazał Marcina P., twórcę Amber Gold, na 15 lat więzienia, a Katarzynę P. na 12,5 roku.
Jeden z oddziałów Amber Gold
Jeden z oddziałów Amber GoldFoto: WIKIMEDIA COMMONS/Zorro2212/CC BY-SA 3.0

Z aresztu, na odczytanie wyroku, nie został doprowadzony Marcin P. Nie stawiła się również oskarżona Katarzyna P.

Dwa tygodnie temu sędziowie wysłuchali mów końcowych. Prokurator przed SA domagał się 15 lat pozbawienia wolności dla Katarzyny P. oraz 25 lat więzienia dla Marcina P. Obrońcy oskarżonych domagali się uchylenia i przekazania sprawy do ponownego rozpoznania.

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r. Katarzyna P. została aresztowana w kwietniu 2013 r. W październiku 2021 r. sąd uchylił jej areszt i zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze.

Amber Gold. Ogromna afera

Według prokuratury twórcy Amber Gold w latach 2009-12 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali w sumie ponad 18 tysięcy klientów spółki, doprowadzając do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 milionów złotych.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce. Działała od roku 2009, a klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji. 13 sierpnia ogłosiła likwidację, a tysiącom klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy ani odsetek od nich.

Zobacz także:

jp, fc

Zobacz także

Zobacz także