more_horiz
Wiadomości

Szefowa KE przyleci do Polski zaakceptować KPO. Premier Morawiecki: wielomiesięczny proces jest już za nami

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2022 16:40
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że czwartkowa wizyta przewodniczącej Komisji Europejskiej w Polsce będzie ukoronowaniem porozumienia w sprawie Krajowego Planu Odbudowy. - Cieszę się, że ten wielomiesięczny proces jest już za nami. Pani Przewodnicząca jeszcze dziś potwierdziła zarówno wizytę jak i cały proces - dodał szef polskiego rządu.
Szefowa KE Ursula von der Leyen przyleci do Polski. Premier Mateusz Morawiecki potwierdza
Szefowa KE Ursula von der Leyen przyleci do Polski. Premier Mateusz Morawiecki potwierdzaFoto: shutterstock.com/martinbertrand.fr

Komisja Europejska ma w środę zaakceptować polski Krajowy Plan Odbudowy i następnego dnia jej przewodnicząca przyleci do Warszawy.

Ursula von der Leyen do tej pory osobiście ogłaszała zatwierdzenie planów odbudowy w stolicach poszczególnych krajów. Drogę do akceptacji polskiego KPO utorowało porozumienie Warszawy z Brukselą w połowie maja w sprawie warunków wypłat pieniędzy. Chodzi o poszczególne etapy reformy w wymiarze sprawiedliwości, czyli tak zwane kamienie milowe, wśród których jest między innymi likwidacja Izby Dyscyplinarnej.

Polska wnioskuje o ponad 35 miliardów euro z unijnego Funduszu Obudowy z czego prawie 24 miliardy euro to bezzwrotne dotacje, reszta to tanie pożyczki.

Krajowy Plan Odbudowy. Zmiany w Sądzie Najwyższym

Zgodnie z nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym, sędziowie orzekający w Izbie Dyscyplinarnej, będą mogli przejść do innej izby lub w stan spoczynku. Zostanie utworzona Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Spośród wszystkich sędziów Sądu Najwyższego, z wyjątkiem prezesów izb, miałyby być wylosowane 33 osoby, spośród których prezydent wybierałby na pięcioletnią kadencję 11 sędziów do składu Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Będą się mogli odwołać do niej sędziowie ukarani przez Izbę Dyscyplinarną lub ci, którym uchylono immunitety.

W środę rano (godz. 9.00) senackie komisje: ustawodawcza oraz praw człowieka, praworządności i petycji zajmie się prezydencką nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym

Zobacz także:

Zobacz także: europoseł Jacek Saryusz-Wolski w PR24

jp

Zobacz także

Zobacz także