Nie tylko SMS-y. Eksperci ostrzegają: pliki PDF też mogą być złośliwe
Cyberprzestępcy w wiadomościach phishingowych czy smishingowych (wysyłanych za pomocą SMS-ów) zamieszczają linki, które przekierowują ich odbiorców do złośliwej zawartości. Robert Dąbrowski, specjalista do spraw zabezpieczeń w sieci, podkreśla, że nie jest to jedyna stosowana przez oszustów metoda. Do maili często dołączane są pliki w formacie PDF, które po otwarciu mogą wyrządzić znaczące szkody na urządzeniach ofiar cyberataków.
2022-06-05, 10:05
Takie wiadomości zawierają kody, które po kliknięciu mogą spowodować, że nasze urządzenie zostanie podłączone do urządzenia oszusta i jego centrum zarządzania, co pozwoli mu wykraść nasze dane.
Cyberprzestępcy najczęściej podszywają się w wiadomościach pod powszechnie znane firmy i na przykład informują nas o zaległych opłatach za prąd. Wykorzystują też nasze emocje, informując, że wygraliśmy lub wygramy atrakcyjną nagrodę w loterii.
Ochrona przed oszustami
Najlepszą ochroną przed tego typu oszustwami jest nasze ograniczone zaufanie - mówi Robert Dąbrowski. Jeśli nie jesteśmy pewni nadawcy i autentyczności wiadomości, po prostu nie otwierajmy takich maili.
Specjaliści radzą też zabezpieczyć nasze urządzenia elektroniczne odpowiednimi zaporami oraz programami, które skanują komputer czy laptop i chronią tym samym nasze dane. Według danych policji, w czasie pandemii COVID-19 lawinowo wzrosła liczba przestępstw w cyberprzestrzeni. Najczęściej oszuści używają właśnie wiadomości phishingowych.
REKLAMA
Posłuchaj
Posłuchaj
- Dezinformacja w sieci i cyberataki. Sprawdź, jak możesz się przed tym chronić
- Dziś Światowy Dzień Hasła. Co czwarty z nas nie zabezpiecza swojego smartfona
- Akcja #WłączWeryfikację. NASK ostrzega przed dezinformacją i fake newsami
nj
REKLAMA