more_horiz
Wiadomości

Nie tylko SMS-y. Eksperci ostrzegają: pliki PDF też mogą być złośliwe

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 10:05
Cyberprzestępcy w wiadomościach phishingowych czy smishingowych (wysyłanych za pomocą SMS-ów)  zamieszczają linki, które przekierowują ich odbiorców do złośliwej zawartości. Robert Dąbrowski, specjalista do spraw zabezpieczeń w sieci, podkreśla, że nie jest to jedyna stosowana przez oszustów metoda. Do maili często dołączane są pliki w formacie PDF, które po otwarciu mogą wyrządzić znaczące szkody na urządzeniach ofiar cyberataków.
Uwaga na złośliwe załączniki PDF
Uwaga na złośliwe załączniki PDFFoto: Shutterstock/Undrey

Takie wiadomości zawierają kody, które po kliknięciu mogą spowodować, że nasze urządzenie zostanie podłączone do urządzenia oszusta i jego centrum zarządzania, co pozwoli mu wykraść nasze dane.

Cyberprzestępcy najczęściej podszywają się w wiadomościach pod powszechnie znane firmy i na przykład informują nas o zaległych opłatach za prąd. Wykorzystują też nasze emocje, informując, że wygraliśmy lub wygramy atrakcyjną nagrodę w loterii.

Ochrona przed oszustami 

Najlepszą ochroną przed tego typu oszustwami jest nasze ograniczone zaufanie - mówi Robert Dąbrowski. Jeśli nie jesteśmy pewni nadawcy i autentyczności wiadomości, po prostu nie otwierajmy takich maili.

Specjaliści radzą też zabezpieczyć nasze urządzenia elektroniczne odpowiednimi zaporami oraz programami, które skanują komputer czy laptop i chronią tym samym nasze dane. Według danych policji, w czasie pandemii COVID-19 lawinowo wzrosła liczba przestępstw w cyberprzestrzeni. Najczęściej oszuści używają właśnie wiadomości phishingowych.

Posłuchaj
00:16 11776032_1.mp3 Robert Dąbrowski: kod dołączony do załączników może zawierać złośliwe oprogramowanie (IAR)

Posłuchaj
00:23 11776032_2.mp3 Jak się uchronić przed oszustami? (IAR)

Czytaj więcej:

nj

Zobacz także

Zobacz także