Dezinformacja w sieci i cyberataki. Sprawdź, jak możesz się przed tym chronić

2022-05-25, 16:11

Dezinformacja w sieci i cyberataki. Sprawdź, jak możesz się przed tym chronić
Pocztą elektroniczną są rozsyłane fałszywe wiadomości, których autor podszywa się pod resort finansów.Foto: shutterstock.com/husjur02

W momencie inwazji na Ukrainę znacznie nasiliły się ataki w cyberprzestrzeni, także na prywatnych użytkowników. W dużo większej skali pojawiła się też dezinformacja w sieci. Eksperci radzą, jak zadbać o wirtualne bezpieczeństwo i uodpornić się na działania trolli.

Tak zwane trolle wprowadzają chaos i niepokój w społeczeństwie przez działania socjotechniczne oraz umiejętne rozpowszechnianie fake newsów w mediach społecznościowych. Często za takimi akcjami stoją specjaliści, którzy mają określony cel, taki jak np. skierowanie sprzeciwu opinii publicznej na wybrany temat lub wybrane działanie.

Maria Kołtunowska z biura prasowego Wojsk Obrony Terytorialnej wskazała, że w weryfikacji informacji w sieci może przydać się kilka prostych, ale często pomijanych kroków. - ABC przeciwko dezinformacji pozwoli nam nie rozpowszechniać fake newsów. A - jak analizuj informacje, które widzisz, B - blokuj konta, które publikują nieprawdziwe informacje, C - czytaj całe artykuły, a nie tylko nagłówki - podkreśliła Maria Kołtunowska.

Pomagamy trollom?

Często pomagamy w rozpowszechnianiu fake newsów nieświadomie. Maria Kołtunowska zaznaczyła, że nie powinno się udostępniać treści publikowanych przez osoby prywatne lub mało znane portale przed potwierdzeniem informacji w innych źródłach.

Ekspertka dodała, że nie możemy również polegać tylko na własnej ocenie. - Oddzielamy fakt od komentarza. To, co mi się wydaje, to, co wydaje się komuś, nie jest faktem. Faktem jest to, że coś jest, a cała reszta jest już opinią - zaznaczyła ekspertka do spraw dezinformacji WOT.

Kradzież naszych pieniędzy

Korzystanie z internetu niesie ze sobą również zagrożenie utraty oszczędności lub nawet danych, które później mogą być wykorzystane do przestępstwa. Najczęściej do kradzieży dochodzi poprzez klikanie w nieznane linki, który często są wysyłane do nas przez numery podszywające się pod służby lub znane firmy. SMS-y lub maile mogą na przykład dotyczyć przesyłki lub prośby o kontakt ze strony przedstawiciela danej firmy. 

Błażej Wojdyr z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa wymienił zasady, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko wirtualnej kradzieży. - Przede wszystkim nie wchodźmy w podejrzane linki, aktualizujmy nasze oprogramowania, twórzmy kopie zapasowe i używajmy chmur - powiedział ekspert RCB.

Akademia Bezpieczeństwa RCB

Dezinformacja i bezpieczeństwo w sieci będą tematem kolejnego - czwartego - odcinka Akademii Bezpieczeństwa RCB. To cykl, w którym eksperci radzą, co robić w obliczu współczesnych zagrożeń i sytuacji kryzysowej. W sieci zostaną zamieszczone filmy z wypowiedziami ekspertów, na stronie podcasty.polskieradio.pl będzie również dostępny podcast "Odporni na dezinformacje".

Posłuchaj

ABC przeciwko dezinformacji pozwoli nam nie rozpowszechniać fake newsów oraz nie ulec ich wpływowi - podkreśliła Maria Kołtunowska z WOT (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Maria Kołtunowska z WOT o udostępnianiu treści w internecie (IAR) 0:23
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Błażej Wojdyr z RCB wymienił zasady, dzięki którym zminimalizujemy ryzyko wirtualnej kradzieży (IAR) 0:25
+
Dodaj do playlisty
Czytaj także:

ASP

Polecane

Wróć do strony głównej