more_horiz
Wiadomości

"Gdyby tylko naprawić sądy, byłaby praworządność". Prezes PiS o reformie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2022 20:26
- W Polsce jest wolność, jest demokracja i gdyby tylko naprawić sądy, to byłaby też praworządność - powiedział w Sochaczewie wicepremier, szef PiS Jarosław Kaczyński. Odpowiedział też na zarzuty padające ze strony opozycji i podkreślił jej wpływy w samorządach. 
Jarosław Kaczyński: w Polsce jest wolność, jest demokracja i gdyby tylko naprawić sądy, to byłaby też praworządność
Jarosław Kaczyński: w Polsce jest wolność, jest demokracja i gdyby tylko naprawić sądy, to byłaby też praworządnośćFoto: PAP/Leszek Szymański

Jarosław Kaczyński podczas spotkania z mieszkańcami Sochaczewa zwracał uwagę, że opozycja ma władzę w wielu samorządach. - Bardzo poważna część samorządowców, także w wielkich miastach, a także w województwach - bo połowa województw, to marszałkowie z tamtej strony - jest w ich ręku - mówił.

Jarosław Kaczyński o opozycji

Zaznaczył też, że opozycja do niedawna ciągle powoływała się na konstytucję, ale "teraz się nagle okazało, że byle dyrektywa UE jest ważniejsza od konstytucji".

- Konstytucja mówi wyraźnie, czarno na białym, że władza państwowa w Polsce składa się z władzy rządowej i samorządowej - podkreślał. Szef PiS w tym kontekście przywoływał też słowa swojego brata Lecha Kaczyńskiego, który mówił: "jak byłem prezydentem Warszawy, to miałem władzę, jak jestem prezydentem Polski, to mam wpływy".

- Więc proszę państwa, taki kraj jest określany jako ograniczający wolność, niedemokratyczny. To na czym ma w gruncie rzeczy polegać demokracja? Chyba na tym, że rządzi ten, kto przegra wybory, ale jak wygra to też rządzi. Czyli krótko mówiąc, że rządzi tylko jedna strona, ta liberalno-demokratyczna - mówił Kaczyński zaznaczając, że to zjawisko nie tylko polskie. - To zjawisko dzisiaj występujące nie tylko w Europie, ale też w USA. I temu też się musimy przeciwstawić - mówił.

Czytaj także:

Prezes PiS: gdyby tylko naprawić sądy, byłaby praworządność 

- Demokracja polega na tym, że rządzą ci, którzy zdobyli większość. A jakie mają poglądy, o ile to nie są poglądy komunistyczne, nazistowskie, faszystowskie - tak jest w naszej konstytucji - to jest ich sprawa - dodał. Podkreślając, że świadczy to o wolności.

- To świadczy o tym, że w Polsce naprawdę jest wolność, jest demokracja, i gdyby tylko naprawić sądy, to byłaby też praworządność - powiedział szef PiS.

kp

Zobacz także

Zobacz także