Dziś posiedzenie Sejmu. Posłowie zajmą się m.in. Funduszem Dróg Samorządowych
O godzinie 10.00 rozpocznie się posiedzenie Sejmu. Posłowie zaczną pracę nad przygotowanym przez rząd projektem nowelizacji ustawy o Rządowym Funduszu Rozwoju Dróg (dawniej Fundusz Dróg Samorządowych). Na Fundusz mają zostać przekazane dodatkowe 2 miliardy złotych, które zostaną wykorzystane na poprawę bezpieczeństwa na drogach i remonty dróg.
2022-07-06, 07:22
Miliard złotych dostaną samorządy gminne, powiatowe i wojewódzkie na inwestycje, które poprawią bezpieczeństwo pieszych, czy rowerzystów.
Za te pieniądze będą zbudowane zostaną dodatkowe przejścia dla pieszych, chodniki czy ścieżki rowerowe. Kolejny miliard złotych zostanie przeznaczony dla samorządów na małe remonty, poprawę nawierzchni dróg.
Zmiany w Kodeksie karnym
Sejm będzie też kontynuował prace nad rządowym projektem zmian w Kodeksie karnym, który zakłada zaostrzenie kar za najcięższe przestępstwa. Maksymalny wymiar kary pozbawienia wolności ma wzrosnąć z 25 do 30 lat, okres karalności zabójstwa ma wzrosnąć z 30 do 40 lat. Nowym typem przestępstwa będzie przyjęcie zlecenia i przygotowanie się do zabójstwa.
- Andrzej Adamczyk: nie ma w Polsce gminy, w której nie byłyby widoczne efekty działań Funduszu Rozwoju Dróg
- Remonty tras i poprawa bezpieczeństwa. Dodatkowe pieniądze na drogi samorządowe
W porządku obrad jest też pierwsze czytanie nowelizacji niektórych ustaw w celu przeciwdziałania przestępczości środowiskowej. Podwyższa ona kary za wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku jeśli sprawca zostanie skazany za umyślne przestępstwo przeciwko środowisku. Kary mają wynieść od 10 tysięcy nawet do 10 milionów złotych.
Posłuchaj
Ustawa o rezerwach strategicznych
Podczas tego posiedzenia, Sejm zajmie się też pilnym rządowym projektem nowelizacji ustawy o rezerwach strategicznych. Jego celem jest uelastycznienie mechanizmu tworzenia rezerw strategicznych poza Rządowym Programem Rezerw Strategicznych.
Posłowie będą też kontynuować prace nad projektem nowelizacji ustawy o obronie ojczyzny, który rozszerza katalog źródeł zasilania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych. Zgodnie z obecnymi przepisami, Fundusz jest zasilany ze środków pochodzących z obligacji wyemitowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Projekt rozszerza katalog źródeł o zwrotne środki finansowe, takie jak kredyty i pożyczki.
REKLAMA
ms
REKLAMA