"Nie tylko będziemy prowadzić te czynności związane z transportem węgla przez porty polskie, ale również będziemy szukać możliwości zwiększenia przepustowości przez porty bałtyckie, w Rydze, w Kłajpedzie i tutaj kierunkowa zgoda Rady Ministrów na przyjęcie takiego projektu uchwały nastąpiła" - wyjaśniał wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
Rada Ministrów przyjęła również uchwałę w sprawie budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk. To inwestycja warta prawie 900 milionów złotych. Jak uważa wiceminister, falochron jest konieczny dla innej ważnej inwestycji - budowy specjalnego terminala LNG. Umożliwi on odbiór skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego. Port ma być gotowy do przyjmowania rocznie nawet 12 miliardów metrów sześciennych gazu.
Bezpieczeństwo energetyczne Polski
- Jest to kolejny element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego, zwiększania dostaw gazu z zewnątrz i tym samym dywersyfikacji energetycznej - dodał Rafał Weber.
Rzecznik rządu Piotr Mueller skomentował również doniesienia o możliwym zamknięciu dostaw gazu z Rosji do Niemiec. Minister zapewnił, że nie dotknie to bezpośrednio polskich odbiorców.
- Oczywiście, tego typu działania, które podejmuje Rosja, mogą spowodować na rynku europejskim, globalnym, zmiany jeśli chodzi o ceny gazu, to oczywiście wyzwanie, które jest przed nami. Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo gospodarstw indywidualnych, bo to jest najważniejsze, nie ma ryzyka braku gazu w Polsce, ponieważ same rezerwy które są w magazynach, są bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa, a pozostałe drogi dostępu do gazu zdecydowanie to bezpieczeństwo wzmacniają - powiedział minister.
00:51 11861109_1.mp3 Rząd przyjął uchwały m.in. w sprawie portu LNG i importu węgla. O szczegółach Karol Surówka (IAR)
Czytaj także:
Zobacz: wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki w Programie 3 Polskiego Radia o gazowym planie awaryjnym UE
ASP