more_horiz
Wiadomości

Bezpieczeństwo energetyczne Polski. Są uchwały ws. portu LNG i importu węgla

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 20:22
Ministrowie chcą usprawnienia dostaw węgla do Polski. Rząd przyjął uchwałę intencyjną w sprawie zwiększenia przepustowości polskich portów morskich i możliwości korzystania z portów w innych krajach - powiedział wiceminister infrastruktury Rafał Weber. Przyjęta została też uchwała dotycząca budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk, co jest ważne przy powstaniu portu LNG.
Rząd przyjął uchwały m.in. w sprawie portu LNG i importu węgla
Rząd przyjął uchwały m.in. w sprawie portu LNG i importu węglaFoto: PAP/Andrzej Grygiel

"Nie tylko będziemy prowadzić te czynności związane z transportem węgla przez porty polskie, ale również będziemy szukać możliwości zwiększenia przepustowości przez porty bałtyckie, w Rydze, w Kłajpedzie i tutaj kierunkowa zgoda Rady Ministrów na przyjęcie takiego projektu uchwały nastąpiła" - wyjaśniał  wiceminister infrastruktury Rafał Weber. 

Rada Ministrów przyjęła również uchwałę w sprawie budowy falochronu osłonowego w Porcie Gdańsk. To inwestycja warta prawie 900 milionów złotych. Jak uważa wiceminister, falochron jest konieczny dla innej ważnej inwestycji - budowy specjalnego terminala LNG. Umożliwi on odbiór skroplonego gazu ziemnego, jego regazyfikację oraz wprowadzenie do Krajowego Systemu Przesyłowego. Port ma być gotowy do przyjmowania rocznie nawet 12 miliardów metrów sześciennych gazu.

Bezpieczeństwo energetyczne Polski

- Jest to kolejny element zwiększania bezpieczeństwa energetycznego, zwiększania dostaw gazu z zewnątrz i tym samym dywersyfikacji energetycznej - dodał Rafał Weber.

Rzecznik rządu Piotr Mueller skomentował również doniesienia o możliwym zamknięciu dostaw gazu z Rosji do Niemiec. Minister zapewnił, że nie dotknie to bezpośrednio polskich odbiorców.

- Oczywiście, tego typu działania, które podejmuje Rosja, mogą spowodować na rynku europejskim, globalnym, zmiany jeśli chodzi o ceny gazu, to oczywiście wyzwanie, które jest przed nami. Natomiast jeśli chodzi o bezpieczeństwo gospodarstw indywidualnych, bo to jest najważniejsze, nie ma ryzyka braku gazu w Polsce, ponieważ same rezerwy które są w magazynach, są bardzo ważnym elementem zapewnienia bezpieczeństwa, a pozostałe drogi dostępu do gazu zdecydowanie to bezpieczeństwo wzmacniają - powiedział minister.

Posłuchaj
00:51 11861109_1.mp3 Rząd przyjął uchwały m.in. w sprawie portu LNG i importu węgla. O szczegółach Karol Surówka (IAR) 

Czytaj także:

Zobacz: wiceminister aktywów państwowych Maciej Małecki w Programie 3 Polskiego Radia o gazowym planie awaryjnym UE

ASP

Zobacz także

Zobacz także