more_horiz

Porozumienie w sprawie gazu. Majmurek: doszło do niego, wbrew temu, co mówiono wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2022 18:40
- Porozumienie zostało podpisane, wbrew temu, co mówiono wcześniej - tak skomentował na antenie Polskiego Radia 24 w programie Debata Dnia dzisiejsze spotkanie ministrów ds. energetyki Jakub Majmurek, dziennikarz Krytyki Politycznej.
Propozycje zmian w awaryjnym planie gazowym UE uwzględniają postulaty Polski
Propozycje zmian w awaryjnym planie gazowym UE uwzględniają postulaty PolskiFoto: MAXSHOT.PL / Shutterstock.com

Goście podczas programu rozmawiali na temat ustaleń szczytu Rady Unii Europejskiej ministrów zajmujących się energetyką. To na nim podjęto decyzje, że zobowiązania dotyczące ograniczenia przez państwa Unii wykorzystywania gazu, będą dobrowolne a Polska otrzymała duże obniżki tych zobowiązań, z czego zadowolenia nie kryła Anna Moskwa, polska minister ds. energetyki. Porozumienie teraz będzie skonsultowane wewnątrz rządów państw Unii, a ostateczna akceptacja postanowień nastąpi na kolejnym spotkaniu Rady Unii Europejskiej ds Energetyki.

- W sprawach energetycznych każdy musi liczyć na siebie. Nam zależy żeby unia przetrwała. Ale niestety, w sprawach energetycznych musimy liczyć na siebie. W sprawach ekonomicznych możemy mieć wpływ na politykę unii. Tutaj nie ma pola na satysfakcję. Tutaj jest tylko miejsce na twardą politykę. Co robi były kanclerz w Moskwie. On załatwia swoje interesy - ocenił Bolesław Bezek, dziennikarz Nowej Trybuny Opolskiej.

- Myślę, że to jest przesada, że to jest wyraz głębokiej nieufności do UE. Jednak decyzja w sprawie oszczędności gazowych została przeniesiona z Komisji Europejskiej na Radę Europejską. Ale to wciąż jest organ unii europejskiej, gdzie odgrywał on ważną rolę. To nie jest ciało, które miałoby być ucieleśnieniem jakiejś strukturalnej nieufności do instytucji UE - stwierdził Jakub Majmurek z Krytyki Politycznej. 

Posłuchaj
48:12 [PR24]PR24 (mp3) 26 lipiec 2022 18_05_31.mp3 Debata Dnia w Polskim Radiu 24, źródło: Program 4 Polskiego Radia/ Debata Dnia

Czytaj także:

***

Audycja: Temat dnia/Gość PR 24

Prowadzący: Antoni Opaliński

Gość: Bolesław Bezek, Nowa Trybuna Opolska, Jakub Majmurek, Krytyka Polityczna

Data emisji: 26.07.2022

Godzina: 18.06

łk

Zobacz także

Zobacz także