more_horiz
Wiadomości

Zdaniem Tuska CPK nie powstanie. To samo mówił o przekopie Mierzei i zaporze

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 11:19
Donald Tusk nie poprze ustawy mającej umożliwić budowę CPK i zapewnił, że Port Solidarność nigdy nie powstanie. W 2013 roku zapewniał, że Polacy nigdy nie doczekają się kanału na Mierzei Wiślanej. Rok temu gwarantował, że nie powstanie zapora na granicy z Białorusią - przypomina portal tvp.info.
Donald Tusk podważa powstanie CPK, to samo mówił o kanale na Mierzei i zaporze na granicy
Donald Tusk podważa powstanie CPK, to samo mówił o kanale na Mierzei i zaporze na granicyFoto: PAP/Tomasz Wiktor

- Żadna inwestycja nie powinna być budowana na krzywdzie ludzi - mówił we wtorek Donald Tusk w rozmowie z mieszkańcami Mikołowa. Tamtędy ma przejść kolej szybkich prędkości, łącząca docelowo czeską Ostrawę z Katowicami, a dalej z CPK.

- Kiedy są inwestycje wymagające wywłaszczeń, trzeba z ludźmi rozmawiać - dodał szef Platformy. Pominął najnowsze komunikaty spółki CPK, w których podsumowywano, że "tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy w całym kraju odbyło się prawie 250 spotkań z mieszkańcami", a już podczas pierwszych szerokich konsultacji "w 2020 r. zebrano prawie 160 tys. głosów mieszkańców i samorządowców z 630 gmin", uwzględniając część z ich uwag.

Tusk zapowiedział, że klub KO nie poprze w Sejmie ustawy wywłaszczeniowej i doprowadzi do jej odrzucenia w Senacie. Dodał, że jego formacja będzie też namawiać prezydenta do weta, a CPK nie powstanie, bo jest wyłącznie "pomnikiem arogancji i ignorancji" polityków Prawa i Sprawiedliwości.

Słowa Tuska wywołały w sieci wiele komentarzy.

Tusk o mierzei

Tymczasem to właśnie Donald Tusk od lat przekonywał, że kanał na Mierzei Wiślanej nigdy nie powstanie. - Bardzo kosztowny projekt przekopania Mierzei Wiślanej, o wątpliwym sensie ekonomicznym, jest dziś wyłącznie politycznym trikiem - mówił już w 2013 roku lider Platformy.

Tak jak teraz w Mikołowie zapewniał, że strategiczny projekt jest "inwestycją dużego ryzyka dla istotnej części mieszkańców regionu". Strasząc Polaków, tłumaczył, że zna Pomorze jak mało który polityk i wie, że budowa kanału to "gigantomania" i wyłącznie obietnice PiS bez pokrycia, składane w czasie toczącej się w Elblągu kampanii przed przedterminowymi wyborami prezydenta miasta i radnych.

Tymczasem otwarcie kanału na Mierzei Wiślanej planowane jest już na 17 września 2022 roku.

Zapora na granicy

Szykując się do inwazji na Ukrainę, służby Rosji i Białorusi próbowały wywołać kryzys migracyjny w Polsce i UE. Aby temu zapobiec, PiS zapowiedziało budowę ogrodzenia, a słowa uznania płynęły do nas nawet ze strony szefa Frontexu.

- Oni udają, że zbudują wielki mur, a tak naprawdę chcą zrobić wielki wał – oceniał jeszcze w 2021 roku Donald Tusk. - Oni nie chcą zbudować żadnego muru; jakby chcieli, to by to zaczęli robić. Ja bym wiedział, jak to zrobić, mam trochę doświadczenia w budowaniu w Polsce różnych bardzo czasami skomplikowanych infrastruktur - dodawał w październiku po posiedzeniu klubu KO.

Tak samo jak teraz ogłasza na Śląsku, że Koalicja Obywatelska zablokuje budowę CPK, tak rok temu próbował blokować budowę zapory. 

Tymczasem rzecznik Straży Granicznej poinformowała na Twitterze, że budowa zapory na granicy z Białorusią zbliża się do końca. - Przęsła ustawiane są na ostatnich kilkudziesięciu metrach - zaznaczyła.

Czytaj także:

tvp.info/pkur


Zobacz także

Zobacz także