more_horiz
Wiadomości

Wakacje kredytowe. Skorzystaj z rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2022 18:00
Rząd pomaga kredytobiorcom w trudnym czasie agresji Rosji na Ukrainę i wysokiej inflacji, z którą zmaga się wiele państw. Jeśli masz kredyt hipoteczny w złotówkach, możesz skorzystać z rządowego wsparcia. W ramach wakacji kredytowych w 2022 i 2023 roku możesz nie spłacać łącznie 8 rat kredytowych.
Mateusz Morawiecki: koszt wakacji kredytowych dla banków jest rzędu 20 mld zł
Mateusz Morawiecki: koszt wakacji kredytowych dla banków jest rzędu 20 mld zł Foto: PAP/Marcin Obara

Wakacje kredytowe - kto może skorzystać z rządowego wsparcia?

Jeśli masz problem ze spłatą kredytu i potrzebujesz pieniędzy na inne wydatki, możesz skorzystać z rządowych wakacji kredytowych.

To rozwiązanie dla osób, które:

  • wzięły kredyt hipoteczny w złotówkach na własne potrzeby mieszkaniowe,
  • zawarły umowę kredytu hipotecznego przed 1 lipca 2022 r.,
  • kończą okres kredytowania co najmniej po upływie 6 miesięcy od tej daty.

- Dzisiaj niesienie pomocy obywatelom jest dla nas pierwszorzędnym nakazem, jest dla nas wyznacznikiem i drogowskazem - czego najlepszym dowodem jest wiarygodne, konkretne zrealizowanie naszej obietnicy dotyczącej wakacji kredytowej - podkreślił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Nawet 8 miesięcy bez rat kredytu w 2022 i 2023 r.

W tym roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 2 miesiące w III kwartale (sierpień-wrzesień 2022 r.); 2 miesiące w IV kwartale (październik-grudzień 2022 r.).

W 2023 roku możesz zawiesić kredyt łącznie na cztery miesiące: 1 miesiąc w I kwartale (styczeń-marzec 2023 r.); 1 miesiąc w II kwartale (kwiecień-czerwiec 2023 r.); 1 miesiąc w III kwartale (lipiec-wrzesień 2023 r.); 1 miesiąc w IV kwartale (październik-grudzień 2023 r.).

To od Ciebie zależy, ile miesięcy wakacji wykorzystasz i kiedy.

Wakacje kredytowe dotyczą zarówno części kapitałowej, jak i odsetkowej kredytu. Terminy na spłatę rat zostaną przedłużone bez żadnych dodatkowych odsetek.

- Wprowadzamy te wszystkie mechanizmy, które mają ułatwić życie ludziom, którzy wzięli kredyt hipoteczny. Przywracamy jednocześnie pewnego rodzaju równowagę - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Jak skorzystać z wakacji kredytowych?

Wniosek o wakacje kredytowe można już składać. Na stronie swojego banku sprawdzisz, jaki sposób będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Oprócz składania wniosków w oddziałach, banki zapewniają także możliwość składania wniosków mailowo oraz przez bankowość elektroniczną. Dzięki temu wniosek elektronicznie możesz złożyć również w dni wolne od pracy.

Ministerstwo Finansów zachęca do złożenia wniosku najpóźniej w dniu spłaty raty.

Więcej informacji na temat rządowych wakacji kredytowych znajdziesz na stronie (https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/#jak)

Posłuchaj
00:56 11866181_1-wakacje.mp3 Wakacje kredytowe - zasady składania wniosków (IAR) 

Inne formy rządowego wsparcia dla kredytobiorców

Jeśli masz kredyt i nie jesteś w stanie spłacać rat, możesz skorzystać z innego programu - Funduszu Wsparcia Kredytobiorców.
- Kredyt miał być przepustką do własnego domu, a nie kamieniem młyńskim u szyi zwłaszcza tych, którzy tracą pracę albo są w trudnej sytuacji bytowej. Dlatego kiedy raty kredytu stają się za wysokie to państwo interweniuje. Państwo działa - podkreślił Prezes Rady Ministrów. I dodał: - Solidarność jest jednym z filarów naszego państwa. Aby nie była ona tylko słowem, powinna być praktykowana przez obywateli, przez instytucje.

Aby otrzymać pomoc, musisz spełnić jeden z warunków: co najmniej jeden z kredytobiorców posiada status bezrobotnego, miesięczne koszty obsługi kredytu mieszkaniowego przekraczają 50 proc. miesięcznych dochodów, miesięczny dochód po odjęciu kosztów kredytów nie przekracza określonej kwoty - w 2022 r. to 1552 zł w gospodarstwie jednoosobowym i 1200 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym.

Maksymalne wsparcie z tego rządowego programu wynosi 2 tys. zł i może być wypłacane nawet przez 36 miesięcy, co daje łącznie 72 tys. zł. Wsparcie ma charakter zwrotny, jednak w przypadku terminowych spłat rat, część wsparcia może zostać umorzona.

Więcej informacji na temat Funduszu Wsparcia Kredytobiorców znajdziesz na stronie (https://www.podatki.gov.pl/wsparcie-dla-kredytobiorcow/#jak)

***

Rzecznik Finansowy uruchomił specjalną infolinię oraz skrzynkę mailową, poprzez które eksperci udzielają porad i przyjmują zgłoszenia problemów, dotyczących wakacji kredytowych. Infolinia działa od godziny 9.00 do 14.00 pod numerem telefonu 22 333 73 35 (także w najbliższy weekend). Po 4 sierpnia infolinia będzie czynna od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 - 12.00. Adres mailowy do kontaktu to: wakacjekredytowe@rf.gov.pl. Przydatne informacje można znaleźć również na stronie internetowej Rzecznika Finansowego.

Zobacz także

Zobacz także