more_horiz
Wiadomości

"Widać, że skala jest coraz większa". Wody Polskie o aktualnej sytuacji w Odrze

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2022 10:57
W Szczecinie obraduje sztab kryzysowy związany z sytuacją w Odrze. - Nasi pracownicy, po kilkudziesięciu minutach pływania, mają tę ilość ryb wyciągniętą z wody ryb, którą w czwartek mieli po dwóch-trzech godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa - poinformowały Wody Polskie.
Widać, że skala jest coraz większa. Trwa sztab kryzysowy dotyczący skażenia na Odrze
"Widać, że skala jest coraz większa". Trwa sztab kryzysowy dotyczący skażenia na OdrzeFoto: NewsLubuski/East News

- Widzimy faktycznie pewną ilość śniętych ryb, która przedwczoraj (środa - red.) była bardzo znikoma, wczoraj (czwartek - red.) mówiliśmy, że jest niewiele. Dzisiaj (piątek - red.) widzimy, że jest różnica, ponieważ nasi pracownicy właściwie po kilkudziesięciu minutach pływania mają tę ilość wyciągniętą z wody (ryb - red.), którą wczoraj (czwartek - red.) mieli po dwóch-trzech godzinach. Widać, że rzeczywiście skala jest coraz większa - poinformował dyrektor Wód Polskich w Szczecinie Marek Duklanowski.

Jak dodał "miejsce też się odrobinę przesuwa, dziś (piątek - red.) jesteśmy dziesięć kilometrów na północ w stosunku do tego miejsca, w którym byliśmy wczoraj (czwartek - red.)".

Katastrofa ekologiczna w Odrze

W Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim obraduje sztab kryzysowy. Biorą w nim udział m.in. Wojska Obrony Terytorialnej, Sanepid, Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska i Straż Pożarna. - Skala tego zjawiska jest nieporównywalnie mniejsza niż w województwie lubuskim i dolnośląskim, ale pamiętajmy, że ta fala wody, która niesie śnięte ryby i powoduje śnięcie najprawdopodobniej dzisiaj (piątek - red.) popołudniu, w nocy także, dotrze do województwa zachodniopomorskiego - powiedział wojewoda zachodniopomorski Zbigniew Bogucki.

Jak dodał "te wszystkie działania, które podejmujemy, mają na celu to, żeby zminimalizować ten proces tzn. żeby odławiać śnięte ryby, żeby nie stwarzały one zagrożenia epidemicznego". - Pamiętajmy, że za Kostrzynem wpada do Odry Warta, ta woda zostanie w Odrze rozrzedzona, nasze akweny są dosyć pokaźne. Miejmy nadzieję, że ta fala, która niesie spustoszenie w Odrze zostanie rozrzedzona - wskazał.

Jak poinformował Wojewoda Zachodniopomorski, w planach jest ustawienie w południowej części województwa zapory, która ma zatrzymywać śnięte ryby. Jak podkreślił, badania wody w województwie zachodniopomorskim prowadzone są od piątego sierpnia. Nie wyklucza też zamknięcia kąpielisk wzdłuż Odry, odpowiednie służby miałyby też monitorować sytuacje na tzw. dzikich kąpieliskach.

Czytaj również:

Posłuchaj
00:19 11886449_1.mp3 Marcin Horała: w sprawie przyczyn katastrofy ekologicznej na Odrze warto poczekać na oficjalne komunikaty, a nie spekulować (IAR) 

Zobacz także: "Odpowiedzialni za to poniosą konsekwencje". Marcin Horała o skażeniu Odry

ng

Zobacz także

Zobacz także