more_horiz
Wiadomości

"Dziękuję za wierną i pełną poświęcenia służbę". Marszałek Sejmu złożyła życzenia żołnierzom

Ostatnia aktualizacja: 15.08.2022 18:48
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek złożyła życzenia żołnierzem z okazji Święta Wojska Polskiego. Podziękowała im za "wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę". "Oddaję hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, trwając przy Rzeczypospolitej" - napisała marszałek.
Elżbieta Witek: naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę
Elżbieta Witek: naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbęFoto: PAP/Paweł Supernak

"Dziś Święto Wojska Polskiego, ustanowione na pamiątkę zwycięstwa w Bitwie Warszawskiej 1920 r. Naszym żołnierzom dziękuję za wierną, pełną poświęcenia i profesjonalizmu służbę w Polsce i poza jej granicami, oddaję hołd tym, którzy poświęcili swoje życie, trwając przy Rzeczypospolitej" - napisała w poniedziałek na Twitterze marszałek Sejmu.

Święto Wojska Polskiego i 102. rocznica Bitwy Warszawskiej

15 sierpnia przypada rocznica zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r., nazywanej też "Cudem nad Wisłą", która przesądziła o zatrzymaniu pochodu bolszewików na zachód Europy. W 1923 r. dzień ten został ogłoszony świętem Wojska Polskiego. Po upadku komunizmu - na mocy ustawy z 30 lipca 1992 r. - ponownie stał się świętem państwowym.

Tegoroczne obchody Święta Wojska Polskiego rozpoczęły się w poniedziałek rano mszą św. w intencji ojczyzny i polskich żołnierzy, która odbyła się w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie.

W nabożeństwie uczestniczyli przedstawiciele najwyższych władz państwowych, m.in. prezydent Andrzej Duda z małżonką, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, korpus dyplomatyczny i wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Głównym punktem obchodów była uroczysta odprawa wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu marszałka Piłsudskiego o godz. 12.00.

Czytaj także:

Zobacz również: Ryszard Czarnecki w Polskim Radiu 24

kp

Zobacz także

Zobacz także