Obóz koncentracyjny Stutthof. 83 lata temu przybył tam pierwszy transport więźniów
83 lata temu, 2 września 1939 roku, do niemieckiego obozu koncentracyjnego Stutthof (Sztutowo) przybył pierwszy transport więźniów - około 150 Polaków i Żydów z Gdańska. Tę datę uznaje się za początek jego funkcjonowania.
2022-09-02, 06:11
Stutthof był pierwszym i najdłużej istniejącym obozem koncentracyjnym na terenach wchodzących w skład obecnej Polski. Stanowił jedno z głównych miejsc służących do masowej eksterminacji ludności na obszarze okręgu Rzeszy Gdańsk - Prusy Zachodnie. W czerwcu 1944 roku został uwzględniony w realizacji "ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej", stając się obozem masowej zagłady.
Łącznie przeszło przez niego około 120 tysięcy więźniów, obywateli 28 krajów, w tym około 50 tysięcy kobiet i dzieci. Liczbę ofiar ocenia się na od 65 do 80 tysięcy, z których prawie 30 tysięcy stanowili Żydzi. Więźniowie umierali z niedożywienia, wyczerpania pracą przymusową, wychłodzenia, przez choroby, byli rozstrzeliwani i zagazowywani.
Niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof
Ewakuacja obozu rozpoczęła się w styczniu 1945 roku, drogą lądową i morską, w związku ze zbliżaniem się frontu wschodniego. W tak zwanym marszu śmierci z obozu wyszło łącznie ponad 11 tysięcy osób.
9 maja 1945 roku wojska armii radzieckiej wkroczyły na teren obozu Stutthof. Znajdowało się tam już jedynie około 140 więźniów oraz ponad 20 tysięcy osób ewakuowanych na teren obozu z Prus Wschodnich.
REKLAMA
W miejscu obozu Stutthof znajduje się obecnie muzeum, obejmujące zachowaną część budynków i wyposażenia. Kilkaset metrów od obozu, w miejscu, gdzie Niemcy palili ciała zmarłych, stoi Pomnik Pamięci Ofiar. Wyryto na nim słowa: "Los nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą" oraz "Jeśli ludzie zamilkną, głazy wołać będą".
Posłuchaj
- Proces byłej sekretarki ze Stutthofu. Polski więzień: komin krematorium ciągle dymił
- IPN odnalazł prochy 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w obozie w Działdowie
ng
REKLAMA